507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia laptopa Asus R500V

Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia to czynność, której okresowo powinien być poddawany każdy laptop. To także jeden z najczęściej powtarzających się procesów w serwisie laptopów.

Podczas rozkręcania laptopa oczom techników prawie zawsze ukazują się warstwy kurzy pokrywające elementy. Zakurzone są wszystkie zakamarki obudowy, kurz spoczywa na układach scalonych, na laminacie płyty głównej, na wszystkich złączach, taśmach, kłębi się w osłonach zawiasów klapy matrycy.

Opis może wydawać się przesadzony, bo gdzie i jak niby miałby zmieścić się ten kurz. Mamy więc dla Was coś specjalnego - Notebook Asus R500V (Podobnie zbudowane są m. in. modele: Asus A555, R541, R556, R558, K550, K555, X540, F750 i wiele innych). Budowa tego laptopa daje doskonały widok na płytę główną jeszcze przed wykonaniem czyszczenia z kurzu. Palmrest demontuje się w całości, odpinając taśmy włącznika, klawiatury i touchpada, więc nie ma sposobności usunięcia kurzu w trakcie tych czynności serwisowych.

Widok mówi sam za siebie. Płyta pokryta warstwą kurzu, okolice wentylatora z oczywistych przyczyn najmocniej, w okolicach zawiasów "koty" z kłaczków i włókienek. Tylko w sąsiedztwie gniazda klawiatury, gniazda tasiemki touchpada i włącznika widać lśniący, zielony laminat. Osłaniała te miejsce taśma samoprzylepna, którą wspomniane taśmy są fabrycznie zabezpieczone w złączach ZIF - została odklejona razem z kurzem.czyszczenie laptopa z kurzu serwis warszawakonserwacja notebooka wiatrak wentylator naprawa

Wykonując usługę czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia, oprócz czyszczenia samego radiatora, wentylatora oraz wymiany pasty termoprzewodzącej na CPU i GPU, zawsze rozkręcamy laptop i pozbywamy się całego kurzu z obudowy i laminatu płyty głównej. Pozostawiony kurz mógłby zostać zassany z obudowy przez wentylator i zmniejszyłby efekt wykonanej usługi. Kurz zalegający w otworach wentylacyjnych, często osłoniętych siateczką z drobnymi otworami, zmniejsza przepływ powietrza i pomimo czystego i drożnego radiatora, chłodzenie nie jest w pełni wydajne.

Komputer będący przedmiotem niniejszej usługi po wyczyszczeniu i wymianie pasty termicznej wyraźnie rzadziej włącza wentylator, a jeśli już, to korzysta z niższych obrotów wentylatora, co przekłada się na mniejszy hałas generowany przy pracy. Oczywiście przy pełnym obciążeniu komputer zawsze będzie korzystał z pełnej wydajności wentylatora, ale czysty układ chłodzenia będzie działał zgodne z założeniami i wyliczeniami producenta, zapewniając optymalne odprowadzanie ciepła i bezpieczeństwo termiczne chłodzonych elementów - procesora i układu graficznego. Przy konserwacji układu chłodzenia nie ma miejsca na kompromisy i dmuchanie sprężonym powietrzem z zewnątrz. Nie robimy tego i nie polecamy - szczególnie bez wiedzy, jak wiele zbitego kurzu znajduje się na radiatorze.

Jeżeli Twój laptop przegrzewa się, obudowa robi się gorąca, doświadczasz throttlingu lub po prostu dawno nie był czyszczony - przyjdź do nas na darmową diagnozę. Sprawdzimy, gdzie leży przyczyna problemu z komputerem i zaproponujemy właściwe rozwiązanie. Nasza siedziba mieści się w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 132. Zapraszamy!

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline