slider repaired 3

S.M.A.R.T. - strażnik danych

Mechanizm S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysing and Reporting Technology) jest domyślnie włączony w większości laptopów. Nieustannie monitoruje i w razie problemu raportuje błędy dysku twardego. Parametry zapisywane są w specjalnych rejestrach kontrolera dysku twardego. Odpowiednie oprogramowanie jest w stanie odczytać i zinterpretować dane tam zawarte.

smart parametry error raw g sensor odczyt diagnoza wymiana dysku

Na podstawie analizy parametrów można ocenić kondycję dysku. Wstrząsy, którym podlega dysk twardy są rejestrowane. Podobnie nieudane próby rozpędzenia talerzy, błędy odczytu danych, liczba zremapowanych sektorów i wiele innych parametrów.

System S.M.A.R.T. potrafi z dosyć dobrą (30-40%) skutecznością przewidzieć awarię i zgłosić ją w postaci komunikatu po włączeniu komputera.

Po pojawieniu się tego rodzaju uszkodzenia, konieczna będzie wymiana dysku. Dalsza praca w takim stanie, mimo że w niektórych modelach notebooków możliwa, jest jednak gwarancją całkowitej awarii dysku i potencjalnych problemów przy próbie odzyskania danych. Po pominięciu komunikatu o problemie z dyskiem twardym, prawdopodobnie przywita nas komunikat programu chkdsk próbującego naprawić dysk. Nie powinno się przerywać tego procesu.

chkdsk problem scandisk bad sector naprawa odzyskiwanie danych dysk

W przypadku wystąpienia ostrzeżenia systemu S.M.A.R.T., zalecane jest jak najszybsze zaprzestanie pracy, zapisanie dokumentów i zamknięcie systemu. Jeżeli system zamknął się w sposób normalny, prawdopodobnie uda się odzyskać większość lub wszystkie dane (konieczna diagnoza).

Po wymianie dysku twardego na nowy, konieczna jest reinstalacja systemu operacyjnego i na życzenie skopiowanie danych Użytkownika. W wielu przypadkach możliwa jest zamiana tradycyjnego talerzowego dysku twardego na SSD. W stosunku do dysków magnetycznych, dyski Solid State Drive oferują ogromną wydajność, a oferowane pojemności doganiają te oferowane przez HDD.

W Serwisie Laptopów Repired świadczymy usługi odzyskiwania danych z rozmaitych nośników, jak dyski twarde HDD, SSD, karty pamięci, pendrive'y. Zajmujemy się instalacją systemów operacyjnych (Windows, Linux, OS X), jesteśmy w stanie zachować dane Użytkownika. Posiadamy w ofercie dyski twarde tradycyjne (HDD) i oparte o pamięci półprzewodnikowe (SSD). Zapraszamy na darmową diagnozę. Nasz punkt mieści się w Warszawie przy ul. Grójeckiej 132/1A. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji pod numerem telefonu 22 662 10 55.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline