507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Najczęstsze błędy popełniane podczas napraw laptopów

Naprawa laptopa to proces skomplikowany i wymagający wiedzy fachowej. Nawet najprostsze z pozoru czynności, wykonane w sposób nieprawidłowy, mogą doprowadzić do zgubnych w skutkach i kosztach konsekwencji.

W tym artykule postaramy się przybliżyć możliwe przypadki i scenariusze, które z niewinnej czynności konserwacyjnej przekształcić się mogą w skomplikowaną naprawę. Pierwszym z omawianych przypadków niech będzie czyszczenie układu chłodzenia. Można zapytać – co może pójść nie tak przy zwykłym czyszczeniu? Otóż bardzo wiele rzeczy. Kurz gromadzący się na kratkach radiatora po dłuższym czasie zbija się w strukturę podobną do filcu. Praktykowane przez wielu użytkowników dmuchnięcie sprężonym powietrzem w kratkę wentylacyjną laptopa może spowodować, że zbity kurz zamiast rozpaść się i wylecieć z obudowy, wkręci się w łopaty wentylatora i zablokuje je względem obudowy. Wtedy zwykle ciśnienie sprężonego powietrza w puszce nie wystarczy do usunięcia zaklinowanego ciała obcego. Nie każdy wie, że potrząsanie i odwracanie puszki sprężonego powietrza powoduje wypływanie z rurki fazy płynnej o ujemnej temperaturze, która to może spowodować zmatowienia i odbarwienia tworzywa obudowy (tak zwane "sprężone powietrze" jest w istocie mieszaniną skroplonego propanu, butanu i izobutanu pod wysokim ciśnieniem). W przypadku próby wymiany pasty termoprzewodzącej także można napytać sobie biedy. W praktyce serwisowej widzieliśmy już brakujące termopady na mostkach i układach graficznych, pogięte rury ciepłowodów (ang. Heatpipe), upośledzające ich sprawność, niepodłączone wentylatory, połamane łopatki wentylatorów. Gorzej, jeśli podczas montażu Użytkownik bez wprawy nie zachowa odpowiedniej kolejności i sposobu dokręcania radiatora i ukruszy delikatny rdzeń układu. Wtedy po czyszczeniu komputer "nie wstanie".

Wymiana klawiatury to kolejna z prostych i teoretycznie możliwych do samodzielnego wykonania czynności. Jeżeli po przebrnięciu przez ukryte śruby, złośliwe zatrzaski i odpowiednie wyginanie uda się nam bez uszkodzenia i porysowania obudowy wyjąć starą klawiaturę, należy to uznać za sukces. Dalej musimy uporać się z taśmą lub taśmami połączeniowymi. Niekiedy jest to jedno, dwudziestokilkupinowe złącze ZIF, w którym można przy chwili nieuwagi wyrwać zapinkę. Nieraz złącz jest więcej – klawiatury bywają wyposażone w podświetlenie, trackpoint. Wtedy trzeba wpierw odpiąć, a potem wpiąć wszystkie we właściwej kolejności, uważając by nie zniszczyć delikatnych foliowych taśm, nie przyciąć ich przy montażu i prawidłowo umieścić klawiaturę we wnęce. Zanieczyszczenie taśmy może spowodować niepoprawną pracę niektórych klawiszy. Podobnie niedokładne wsunięcie i zapięcie. Gorzej rzecz się ma w nowszych laptopach, gdzie klawiatura zgrzewana jest z palmrestem. Tam niestety konieczna jest rozbiórka całego urządzenia, a klawiatury nie da się ot tak wymienić, trzeba ją zgrzać w miejsce starej, co nie zawsze się udaje nawet z dużym doświadczeniem i narzędziami.

wymiana klawiatury dell hp asus zalana

Wymiana dysku twardego w przypadku obecności klapki to jedna z prostszych czynności. Wystarczy wyjąć stary dysk i włożyć w jego miejsce nowy. W międzyczasie przekładamy we właściwy sposób "sanki" dysku, montujemy i gotowe. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy nie zauważymy, że dysk łączony jest do płyty głównej poprzez tasiemkę i wyjmując, uszkodzimy jej ścieżki lub wyrwiemy złącze. Dysk może być też schowany wewnątrz obudowy, co wiąże się z rozbiórką laptopa i możliwością uszkodzenia podzespołów. Kolejna kwestia pojawia się przy wymianie dysków SSD, np. dla standardu złącza M.2 występują niezgodne interfejsy SATA i mPCIe. Dysk niewłaściwego typu nie będzie obsługiwany. Dodając do tego różne długości płytki dysku kombinacji jest bardzo wiele, co może spowodować problem w doborze dysku. Jako serwis z wieloletnim doświadczeniem, jesteśmy w stanie dobrać właściwy dysk, zamontować go i zainstalować system. Użytkownik nie musi przecież znać niuansów sprzętowych zastosowanych w jego laptopie.

dysk tasma sanki ramka hp dv6 pavilion ssd hdd satassd samsung tasma zif sata konektor adapter hdd sshd seagate wd

Rozbudowa RAM to jedna z chętniej wykonywanych modernizacji. Podobnie jak w przypadku dysków SSD, daje ona wyraźną poprawę wydajności. Kwestie rodzajów, parametrów i charakterystyki obecnie stosowanych pamięci opisuje osobny artykuł. Przy wymianie lub montażu kości w wolnym slocie, warto zadbać o odłączenie zasilania. Włożenie lub usunięcie kości pamięci z gniazda może spowodować uszkodzenie kontrolera w procesorze lub mostku, albo uszkodzenie obwodu zasilania RAM, co wiąże się ze skomplikowaną naprawą płyty głównej. Nie ma też gwarancji, że moduł pamięci, który spowodował awarię płyty będzie sprawny. Zatrzaski slotu RAM są często bardzo delikatne, nieumiejętne ich odginanie może spowodować uszkodzenie elementu sprężystego i przez to wyskakiwanie kości z gniazda. Aby usunąć usterkę, konieczna będzie wymiana slotu, co jest operacją skomplikowaną, kosztowną i nie zawsze możliwą ze względu na dostępność części. Inną przyczyną uszkodzenia slotu może być nieumiejętne wsuwanie modułu RAM – niewłaściwy kąt, niedopasowanie wycięcia do klucza w slocie, obce ciała w gnieździe, mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tego bardzo delikatnego gniazda.

slot ram ddr ddr3 rozbudowa dolozenie brak obrazu acer hp

Diagnoza uszkodzenia matrycy LCD jest dosyć prosta – pęknięcie widać od razu. Także "zamarzający" obraz i reakcja na wyginanie są szeroko opisywanymi na forach symptomami usterki ekranu. Zatem wymieniamy! Pierwszy problem, z jakim możemy się spotkać, to jaką matrycę dobrać? Przekątną znaleźć łatwo, rozdzielczość prawdopodobnie znamy, natomiast informacji o interfejsie (eDP, LVDS), rodzaju mocowania, typie, grubości już ciężej. Bez doświadczenia możemy zamówić niewłaściwą matrycę. Próba podłączenia wtyku 30-pin do gniazda 40pin prawdopodobnie skończy się spaleniem zarówno matrycy, jak i płyty głównej. Nasze doświadczenie pokazuje, że samo podłączanie matrycy powoduje wiele trudności i może skończyć się usterką. Widzieliśmy już uszkodzone mechanicznie wtyki, wypalone gniazda LVDS na płycie, spalone taśmy, matryce, uszkodzone obwody zasilania, kontrolery KBC, obwody podświetlenia – wszystko przez nieostrożne podłączanie i brak doświadczenia. Nie trzeba chyba wspominać o połamanych ramkach matrycy, niepodłączonych kamerach i niedokręconych zawiasach.

lcd tasma matryca wymiana edp lvds lp156 b156 auo boe

Problemy mogą się pojawić również przy instalacji systemu operacyjnego. Klucz licencyjny nie pasuje? Płyta nie chce wystartować po włożeniu do napędu? Nie wiesz jak zachować dane? To są tylko niektóre z problemów. W dobie rozmaitych architektur, procesorów, układów graficznych, BIOS-ów, UEFI, producentów laptopów i stosowanych przez nich rozwiązań, instalacja może wyglądać bardzo różnie, wymagać różnych przygotowań, ustawień, procedur. Podobnie istotny jest dobór nośnika z właściwą edycją systemu. Notebooki jako urządzenia wyposażone w cały wachlarz urządzeń dodatkowych jak moduły czytnika kart pamięci, czytnika linii papilarnych, moduł szyfrujący TPM, karty i modemy bezprzewodowe, kamery internetowe, przyciski funkcyjne, wymagają do ich działania sterowników. Niekiedy niewłaściwe sterowniki lub ich brak, mogą spowodować nieprawidłową pracę laptopa, obniżać jego wydajność i ograniczać funkcjonalność. Chcąc uniknąć wielogodzinnego poszukiwania nośników, sterowników i ich instalacji, warto rozważyć skorzystanie z pomocy naszego Serwisu. Służymy pomocą we wszystkich opisywanych w niniejszym artykule przypadkach. Postaramy się znaleźć rozwiązanie każdego problemu związanego z laptopami, tabletami i komputerami stacjonarnymi. Prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel 507 255 608. Zapraszamy także do osobistej wizyty w punkcie przy ul. Grójeckiej 132/1A w Warszawie. Zdiagnozujemy i wycenimy naprawę usterki za darmo, w 15 minut.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline