slider repaired 3

Producenci płyt głównych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że producenci laptopów tacy jak np. Hewlett Packard, Dell, Acer, Toshiba, nie mówiąc o mniejszych firmach jak Aristo, czy California Access, nie są producentami płyt głównych, w które wyposażają swoje urządzenia. Jest kilka firm, które specjalizują się w projektowaniu i produkcji płyt głównych, i to im zlecane jest wytwarzanie tych niezwykle skomplikowanych elementów.

Nierzadko zdarza się, że dla jednego producenta laptopów, płyty główne dostarcza kilku producentów - zależnie od modelu.

Dajmy na to Acer wyposaża swoje komputery w płyty główne produkowane w znacznej większości przez firmy Compal, Quanta, Wistron i Inventec. Zdarzały się pojedyncze modele oparte o płyty marki Foxconn, First International Computer czy Pegatron, jednak jest to w przypadku Acera wyjątek.

Patrząc na wymienione wcześniej nazwy, wiele osób - nawet tych zainteresowanych nowymi technologiami - może czuć się zaskoczone, jednak istotnie tak jest - wiodącymi producentami płyt głównych do notebooków jest kilka dalekowschodnich firm o obco brzmiących nazwach.

Omówimy w kilku słowach najpopularniejsze marki, a przy okazji podamy kilka ciekawostek i faktów dotyczących ich produktów, zauważonych przez nas w toku codziennych napraw.

 

Compal

compal electronics logo

Jest tajwańskim producentem zarówno płyt głównych do urządzeń elektronicznych, jak i całych urządzeń, w tym laptopów, telewizorów, monitorów. Płyty główne firmy Compal znaleźć można u prawie każdego producenta laptopów. Wewnątrz komputera Dell, Alienware, Lenovo, Acer, Packard Bell, często widzimy charakterystyczny dla Compala niebieski laminat.

Compal od lat stosuje podobne rozwiązania obwodów zasilania i zarządzania energią. Często całe bloki schematów czy to ładowania baterii, czy obwodu zasilania 3,3V/5V są stosowane bez zmian w różnych płytach tego producenta. Miłym ukłonem w stronę serwisantów jest umieszczanie przez Compala zworek służących do włączania wymontowanej z obudowy notebooka, leżącej na biurku płyty.

Jak wcześniej wspomniano, Compal produkuje także gotowe laptopy. Compal znany jest w Polsce przede wszystkim z bardzo popularnego swego czasu kadłubka FL90, sprzedawanego pod różnymi markami i w konfiguracjach na zamówienie klienta. Mniej znanym faktem jest to, że kilka lat temu Samsung zlecił Compalowi produkcję wielu modeli swoich laptopów.

 

Foxconn

plyta glowna foxconn

Kolejny wielki producent elektroniki, znany z produkcji urządzeń Apple i nagłośnionej sprawy samobójstw pracowników. Foxconn produkuje w większości na zlecenie innych firm, choć w ostatnich latach wypuścił kilka urządzeń typu nettop, m. in. NT-A3500, NT-ABM61 czy NT-IBR37. Osoby mające do czynienia z elektroniką z pewnością zauważyły logo tego producenta na wszelkiego rodzaju złączach lutowanych na płytach urządzeń, na okablowaniu, itp. W istocie, Foxconn obok Amphenola jest jednym z liczących się dostawców konektorów komputerowych.

 

Quanta

quanta computer logo

To jeszcze jeden wiodący tajwański wytwórca elektroniki. W pierwszym kwartale 2008 roku Quanta miała udział w rynku notebooków na poziomie 31%. Ten potentat elektroniczny produkuje płyty główne i urządzenia dla Apple, Della, HP, Fujitsu, Lenovo, LG, Acera i wielu innych.

Quanta jest autorem projektu i producentem komputera XO-1, będącego owocem programu One Laptop per Child, mającego na celu wyposażenie każdego dziecka na świecie w taniego laptopa, dając tym samym dostęp do edukacji.

Płyty główne produkowane przez Quantę są w kręgu serwisantów uznawane za mało awaryjne, zaprojektowane "zgodnie ze sztuką", obwody zasilania dobrze zabezpieczone i przemyślane. Standardowym rozwiązaniem w płytach tego producenta jest zastosowanie obwodu wytwarzającego podwyższone napięcie (ok. 15V) służące wysterowaniu bramek tranzystorów załączających gałęzie zasilania w różnych stanach (S5-S0) na płycie głównej. Płyty firmy Quanta najczęściej posiadają jasnozielony laminat.

 

Wistron

wistron logo

Do roku 2000 Wistron był działem produkcyjnym Acera. Następnie stał się samodzielną firmą. Pod tą marką produkowane są i sprzedawane urządzenia z dziedziny technologii informatycznych i komunikacyjnych, takie jak laptopy, komputery stacjonarne, serwery, urządzenia przechowywania danych, telewizory i urządzenia mobilne.

Wistron, podobnie jak inni wspominani tu producenci, wytwarza płyty główne dla wiodących marek sprzedających laptopy. Nierzadkim widokiem jest płyta z nadrukowaną charakterystyczną białą ramką otaczającą oznaczenie typu, rewizji i Part Numberu płyty wewnątrz obudowy Della, Acera, Sony czy innych marek. Płyty Wistrona są z reguły zielone (podobne do Quanty) lub niebieskie (jaśniejsze niż Compal)

 

Inventec

Inventec logo

Firma zaczęła działalność w 1975 roku od produkcji kalkulatorów. Przez lata działalności stała się jednym z wiodących producentów sprzętu komputerowego. Większość fabryk i biur Inventec posiada w Chinach. Jest on jednym z największych chińskich eksporterów.

Płyty tego producenta widuje się w praktyce serwisowej wyraźnie mniej niż tych od Compala, czy Quanty. Charakteryzuje je ciemnozielony laminat i stosowanie podzespołów rzadziej spotykanych niż u innych producentów. Innego typu przetwornice, zaaplikowane w odmienny sposób. Kondensatory NEC/Tokin w zasilaniu procesora, innego typu złącza ZIF, złącza DC z reguły na kablu, to typowe dla tego producenta cechy. Płyty są mało awaryjne, poza NEC/Tokinem i typowymi usterkami w obwodzie zasilania wynikającymi ze zwarć czy przepięć, producent ten nie notuje większych wpadek i cieszy się dobrą opinią serwisantów.

 

Podsumowanie

Powyższe omówienie stanowi zaledwie próbę uzmysłowienia Państwu, jak zbudowane są laptopy i kto tak naprawdę jest producentem najważniejszego komponentu stanowiącego o jakości i przydatności danego modelu. Nie sposób podać łatwego sposobu, w jaki można by było sprawdzić przed zakupem, jaka płyta jest zamontowana w danym laptopie. Poza tym, sam fakt, że dany producent jest dostawcą części dla danego modelu laptopa nie daje informacji o awaryjności - każdemu zdarzają się wpadki, lepsze i gorsze projekty.

W naszym Serwisie naprawiamy laptopy i tablety wszystkich producentów, oparte na dowolnego rodzaju płycie głównej. Jeżeli Państwa laptop jest uszkodzony, nie włącza się lub został zalany - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej diagnozy w naszej siedzibie przy ul. Grójeckiej 132. Można skontaktować się z nami telefonicznie pod warszawskim numerem (22) 662 10 55 - zrobimy co w naszej mocy, by pomóc.

 

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline