507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Dualboot czyli dwa systemy na jednym laptopie

Możliwość uruchomienia wielu systemów na jednym komputerze to wspaniałe udogodnienie dla użytkownika. Okazuje się wybawieniem dla osób, które zmuszone są pracować na różnego rodzaju oprogramowaniu możliwym do uruchomienia tylko pod konkretną wersją systemu Windows, czy Linux. Jest to także dobry pomysł na separację środowiska używanego w pracy i do celów rozrywkowych, np. gier komputerowych. Instalowanie nowych gier, sterowników karty graficznej, aktualizacji, oprogramowania typu Steam i Origin, nie będzie kolidowało z programami stosowanymi w pracy, jak Microsoft Office, Adobe Photoshop Adobe Premiere, gdyż będą one zainstalowane w zupełnie innym środowisku, w innym systemie operacyjnym, uruchamianym osobno. Kolejnym plusem jest to, że w razie awarii systemu, mamy do dyspozycji awaryjnie inny, w pełni sprawny system. Jeżeli jest to system z tej samej rodziny (Windows, Linux), możemy przy odrobinie wiedzy i doświadczenia uzyskać dostęp do danych z uszkodzonego systemu. W przypadku problemów - zapraszamy - pomożemy.

Trudnością tego typu rozwiązania jest wstępne skonfigurowanie boot managera tak, by wykrył wszystkie systemy i umożliwiał ich wybór i poprawne załadowanie. Możliwe jest posiadanie kilku różnych systemów z różnych rodzin na jednym dysku twardym (na osobnych partycjach). Można także instalować systemy na osobnych dyskach twardych (fizycznych) - tu istnieje ogromna dowolność i wszystko zależy od potrzeb użytkownika i możliwości sprzętowych. Od rodzaju systemów operacyjnych zależy typ bootmanagera, który będzie używany. Najczęściej stosowane to GRUB (dla systemów Unixowych i wtedy, gdy użytkownik korzysta z Linuxa i Windows) oraz Windows Boot Manager - dla rozmaitych wersji Microsoft Windows.

laptop sony vaio vpcca dualboot windows linux

Jako przykład może posłużyć Sony Vaio VPCCA. Laptop posiadał już zainstalowany system Linux Ubuntu. Klient zlecił nam doinstalowanie systemu Windows 10. Laptop wyposażony był w jeden dysk twardy. Operacja składała się z wydzielenia partycji na system Windows 10, instalacji owego systemu, a finalnie instalacji i konfiguracji managera uruchamiania systemu GRUB. Komputer po wykonaniu usługi umożliwia wybór systemu Ubuntu lub Windows 10 i zapewnia bezproblemową, niezależną i bezkolizyjną pracę na każdym z systemów.

Usługa instalacji systemów z funkcją multiboot (w tym wypadku dualboot) możliwa jest w większości notebooków. Możliwe jest doinstalowanie systemu obok już istniejącego lub instalacja kilku systemów "na świeżo". Przy instalacji systemów z rodziny Microsoft Windows potrzebna jest licencja. Jeżeli Twój komputer sprawia problemy, nie działa któryś z podzespołów, hałasuje wentylator, laptop przegrzewa się - zapraszamy do naszej siedziby: Warszawa, ul. Grójecka 132/1A (Ochota - Szczęśliwice), tel 507 255 608

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline