507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Naprawa układu chłodzenia laptopa

Układ chłodzenia służy do odprowadzania ciepła nagrzewającego się pod wpływem pracy procesora oraz układu graficznego na płycie głównej laptopa. Składa się on z radiatora oraz jednego lub kilku wentylatorów. Procesor/układ graficzny oddaje ciepło do przymocowanego na nim radiatora, a on z kolei oddaje ciepło do wentylatora który wydmuchuje nagrzane powietrze na zewnątrz obudowy. Kiedy jeden z elementów zawodzi cały układ przestaje spełniać swoją funkcję. Nadmierne nagrzanie się układu graficznego lub procesora może skutkować wyłączaniem się laptopa, spowolnioną pracą komputera, nieprawidłowo wyświetlanym obrazem na matrycy lub trwałym uszkodzeniem płyty głównej dlatego problemu nie wolno bagatelizować.
Powodem usterki może być rozszczelnienie radiatora w którym znajduje się termoprzewodzący gaz lub uszkodzenie wentylatora poprzez zbyt duże zanieczyszczenie lub uszkodzenie elektryczne.

Aby chronić układ chłodzenia przed awarią zaleca się go regularnie czyścić i konserwować. Takie profilaktyczne działania w znacznym stopniu wpływają na bezawaryjność laptopa.

 

Awaria układu chłodzenia:

  • uszkodzony wentylator, luz na łożyskach lub zatarte łożyska, wiatrak zablokowany
  • nieszczelny, uszkodzony radiator, ciepłowód (heat pipe)

Po czym poznać uszkodzenie układu chłodzenia laptopa:
  • nadmierne nagrzewanie się laptopa w trakcie użytkowania, obudowa laptopa robi się gorąca, parzy
  • laptop działa wolno, zawiesza się, wyskakują blue screeny
  • laptop wyłącza się po kilku sekundach od włączenia
  • laptop wyłącza się jak się nagrzeje po 10-15 minutach pracy lub przy większym obciążeniu np. po uruchomieniu jakiegoś programu (przeglądarki internetowej, włączeniu filmu itp), aby ponownie włączyć komputer trzeba poczekać aż ostygnie
  • hałas z okolic wentylatora, wiatrak trzeszczy, słychać tarcie

 

Często powyższe objawy są skutkiem zanieczyszczenia układu chłodzenia. W momencie zapchania układu chłodzenia, ten przestaje spełniać swoją funkcję pomimo, że wszystkie jego elementy są sprawne. W kilkuletnich notebook'ach dodatkową przyczyną przegrzewania się urządzenia może być zużycie pasty termoprzewodzącej na procesorze. Z czasem pasta wysycha, kruszy się i traci swoje właściwości przewodzenia ciepła.

 

Być może zainteresuje Cię również wpis pt.:  Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w laptopie

 

Zapraszamy do Repaired Serwis Laptopów na darmową diagnozę i wycenę naprawy już w 15 minut. Nasi technicy sprawdzą kondycję układu chłodzenia oraz stopień jego zabrudzenia i zaproponują optymalne rozwiązanie.

Serwis komputerowy Repaired, Warszawa ul. Grójecka 132, tel 507 255 608 Zapraszamy

 

uklad chlodzenia laptopa naprawa

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline