slider repaired 3

Naprawa laptopów Dell - uszkodzony dysk twardy (HDD)

Czasem pomimo naszych największych starań i ostrożności, na ekranie laptopa pojawia się komunikat o uszkodzeniu dysku. Laptop zawiesza się podczas pracy, spowalnia, pojawiają się blue screeny. Nie zawsze powodem uszkodzenia dysku twardego jest nieostrożność użytkownika i wpływ zdarzeń zewnętrznych. Jak każde urządzenie mechaniczne, w którym występują obracające się części, poruszające się na łożyskach ramiona głowic, dysk twardy z biegiem lat i roboczogodzin zużywa się. Powstają luzy, które zwiększają wibracje, stawiają większy opór, sprzyjają kolizjom głowic z talerzami. Jest to proces normalny i nieunikniony. Przy pierwszych znakach, czy komunikatach o usterce dysku, warto odwiedzić serwis laptopów, by potwierdzić usterkę i zawczasu zabezpieczyć dane.

Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia w toku naprawy laptopa Dell Latitude E5540. Klient skarżył się na spowolnienia w pracy systemu uniemożliwiające normalną pracę. Sprawdzenie dysku twardego wykazało, że przy jednoczesnym braku uszkodzonych sektorów, nastepują cykliczne spadki prędkości odczytu. Dane były nienaruszone, jednak dłuższa praca na laptopie była z jednej strony niewygodna, a z drugiej niebezpieczna. Dysk w takim stanie może nagle przestać działać, co wiąże się z koniecznością wykonania ODZYSKIWANIA DANYCH

W celu przywrócenia funkcjonalności laptopa, dokonana została wymiana dysku twardego na nowy. Trzeba wiedzieć, że dyski najnowszego typu, choć nie dorównują wydajnością dyskom SSD, są jednak znacznie szybsze od starszego typu dysków SATA, osiagając średnie transfery dużo powyżej 120MB/s. Są jednocześnie bardziej energooszczędne, a lżejsze ustroje wirujące (mniejsza ilość talerzy ze względu na lepsze upakowanie danych) zapewniają mniejsza podatność na uszkodzenia mechaniczne od wstrząsów.

Po wymianie dysku, pozostała jeszcze instalacja systemu operacyjnego zgodnego z przypisaną do laptopa licencją i przeniesienie danych ze starego dysku. Komputer odzyskał wigor, skrócił się czas uruchamiania i zamykania systemu, a otwieranie aplikacji nie powodowało zamrażania systemu. Testy potwierdziły poprawność pracy dysku, jak i innych podzespołów, komputer powinien posłużyć właścicielowi jeszcze przez długi czas.

Jeśli zauważyłeś, że Twój laptopa działa wolno, zawiesza się lub po jego włączeniu przywitał Cię komunikat "operating system not found" mogą to być objawy uszkodzenia dysku twardego. Zapraszamy na darmową diagnozę już w 15 minut. Naprawa laptopów Warszawa Ochota, ul. Grójecka 132/1A, tel. 22 662 10 55

uszkodzony dysk twardy hdd wymiana serwis laptopow warszawa

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline