507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Serwis laptopa Lenovo ideapad Y700-15ISK po ingerencji cieczy - naprawa laptopów Warszawa

Zalanie laptopa często utożsamiane jest z wylaniem dużej ilości wody lub innej cieczy (napoju, herbaty, kawy, mleka). Spotykamy się z błędnym przekonaniem, że odrobina cieczy z pewnością nie spowoduje usterki laptopa, jak uszkodzenie klawiatury, uszkodzenie płyty głównej, korozja. Z tym, że za stwierdzeniem "odrobina" często kryje się "pół szklanki".

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że kontakt laptopa nawet z odrobiną cieczy może spowodować uszkodzenie klawiatury, matrycy, zwarcie, korozję na płycie głównej i wiele innych problemów, które po pierwsze - dają najrozmaitsze objawy, a po drugie - problemy mogą pojawić się z opóźnieniem.

Z podobnym przypadkiem Serwis Laptopów Repaired miał do czynienia w przypadku naprawy laptopa Lenovo IdeaPad 700-15ISK. Klient zgłosił, że laptop nie włącza się, po wciśnięciu włącznika pojawia się tylko podświetlenie matrycy. Oględziny zewnętrzne nie wzbudziło żadnych podejrzeń. Komputer był w bardzo dobrym stanie, nie nosił śladów uszkodzeń mechanicznych. Otwarcie obudowy podczas dokładnej diagnozy pokazało prawdziwe źródło problemu. Na dolnej obudowie kadłubka technik zauważył stare ślady zalania (wyschnięte już zacieki, pokryte kurzem). Trop ten naprowadził na przyczynę usterki. Płyta główna także ucierpiała podczas zalania, tyle że ciecz dostała się pod folię izolacyjną, co utrudniło wysychanie, za to umożliwiło długotrwałe działanie korozyjne. Na skutek kontaktu z cieczą, elementy towarzyszące regulowanego stabilizatora LDO skorodowały. Korozja elektrochemiczna uszkodziła także ścieżki stabilizatora, co łącznie zakłóciło pracę tego elementu, a tym samym uniemożliwiły wytworzenie właściwego napięcia wyjściowego niezbędnego do działania zasilanej gałęzi obwodu zasilania płyty głównej. W tym przypadku skutkowało to blokadą sekwencji uruchomieniowej laptopa i opisywanymi na wstępie objawami - świecąca matryca, świecące diody, brak obrazu.

Aby przywrócić właściwe funkcjonowanie laptopa, konieczne było czyszczenie płyty głównej po ingerencji cieczy, wymiana komponentów skorodowanych, rekonstrukcja uszkodzonych ścieżek laminatu. Po naprawie komputer odzyskał sprawność, co potwierdziły dokładne testy. Obraz wyświetlany był prawidłowo, system uruchomił się normalnie. Zalanie w tym przypadku nie uszkodziło klawiatury, co potwierdził wcześniejszy test z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia testującego, a także kontrola po naprawie.

Naprawa laptopów po ingerencji cieczy za każdym razem jest wyzwaniem. Nie ma dwóch takich samych przypadków, zarówno skala, jak i miejsce ingerencji cieczy jest losowe. Usterek i korozji należy bardzo często szukać pod mikroskopem, analizując płytę ścieżka po ścieżce, przelotka po przelotce, układ po układzie w miejscu, gdzie widoczne były ślady zalania. Jest to proces czasochłonny, ale dobrze wykonana usługa naprawy płyty po zalaniu z wcześniejszym czyszczeniem w myjce ultradźwiękowej, zapewnia poprawną pracę laptopa jeszcze przez długi czas.

korozja plyty glownej laptopa po ingerencji cieczy zalaniu

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline