507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Jak postępować w przypadku zalania laptopa

W kilku punktach postaraliśmy się streścić co należy zrobić w przypadku zalania laptopa aby maksymalnie zwiększyć jego szanse na przeżycie. Co ważne - opisaliśmy również czego nie robić. Z pozoru dość logiczne pomysły w zastosowaniu mogą okazać się fatalne w skutkach, a nasz ulubiony laptop będzie nadawał się tylko na złom. Rady choć dotyczą laptopów mogą również znaleźć zastosowanie w przypadku zalania innej elektroniki. Należy jednak mieć na uwadze, że żadne z tych działań nie zastąpią wizyty w profesjonalnym serwisie komputerowym, a opisane poniżej kroki mają na celu tylko zminimalizowanie szkód spowodowanych ingerencją cieczy.

 

1. Odłącz zasilanie

Tak szybko jak to możliwe należy wyłączyć komputer i odłączyć zasilacz. Jeśli jest taka możliwość należy wyjąć również baterię. Szybkie odcięcie zasilania zminimalizuje wystąpienie uszkodzenia płyty głównej na skutek  zwarcia i korozji elektrolitycznej. Zawarte w cieczy zanieczyszczenia sprawiają, że roztwór taki jest przewodnikiem. Przepływ prądu przy podłączonym zasilaczu, czy baterii, powoduje bardzo szybkie zniszczenie ścieżek i elementów, co przy dłuższym narażeniu na wspomniane warunki, dyskwalifikuję płytę główną z naprawy. Im szybciej odłączymy urządzenie od zasilania, tym będą mniejsze straty. Coraz częściej producenci laptopów zabudowują baterię w środku laptopa i nie da się jej wyjąć bez użycia narzędzi. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić się do serwisu. Czas odgrywa tu kluczową rolę.

zalana pyta gwna laptopa serwis warszawa

 

2. Wytrzyj pozostałości cieczy

Wytrzyj płyn z obudowy papierowym ręcznikiem. Jeśli ciecz została wylana na klawiaturę, otwórz klapę matrycy i połóż laptopa klawiaturą do dołu i analogicznie jeśli laptop został zamoczony od spodu, pozostaw laptopa w neutralnej pozycji i otwórz klapę aby ciecz mogła swobodnie parować. W ten sposób część cieczy wypłynie i nie będzie wnikać dalej do wnętrza laptopa. Zalecamy ostrożność w manewrowaniu zalanym laptop aby płyn nie ściekał w jeszcze suche fragmenty laptopa i nie uszkodził kolejnych komponentów np. matrycy lcd.

 

3. Nie używaj ciepła

Nigdy nie należy suszyć laptopa strumieniem gorącego powietrza czyli np. suszarką do włosów. Niejednokrotnie widzieliśmy laptopy z pofalowaną obudową i przytopioną klawiaturą. Ryzyko stopienia plastikowych elementów jest zbyt duże, a korzyść z takiego suszenia niewielka. W ten sposób wysuszymy laptopa tylko z zewnątrz. Nawet w przypadku niewielkich zalań, wilgoć na płycie może utrzymywać się przez wiele dni. Nie kładziemy też laptopa na grzejnik, do piekarnika czy na słońce. Zdarza się że nasi Klienci wyjmują pojedyncze klawisze chcąc dotrzeć do klawiatury. Nie warto. W ten sposób i tak nie dostaniemy się do środka klawiatury, a przy uszkodzeniu zaczepów klawiszy czy mechanizmów nożycowych konieczna będzie wymiana całej klawiatury.

uszkodzona stopiona klawiatura laptopa

 

4. Czy używać ryżu?

Pisząc krótko - nie. To prawda, że ryż absorbuje wilgoć ale skuteczność suszenia laptopa za pomocą ryżu raczej będzie znikoma. Parowanie cieczy ze środka laptopa jest mocno utrudnione przez obudowę, ryżu trzeba byłoby mieć naprawdę dużo aby zasypać nim całego laptopa i koniecznie wszystko szczelnie zamknąć aby ryż nie pobierał wilgoci z otoczenia. Poza tym wilgotny ryż dostanie się pod przyciski klawiatury i w złącza gdzie przy próbie włączenia laptopa może wywołać zwarcie lub po prostu uszkodzić je mechanicznie. Należy zdać sobie sprawę, że parowanie cieczy to kwestia godzin, a jeśli dostanie się w szczeliny i pod folie izolacyjne na płycie głównej, trwa to wiele dni. Ryż niczego nie przyspieszy, a w tym czasie na płycie głównej rozwinie się korozja.

 

5. Czy próbować włączać laptopa?

I tu odpowiedź znowu brzmi: "Nie". Nie powinno się włączać laptopa bez wcześniejszej konsultacji z serwisantem. Często zgłaszają się do nas Klienci, którzy po zalaniu laptopa odkładają go gdzieś na grzejnik lub w inne ciepłe miejsce i na drugi dzień - myśląc, że już wysechł - podejmują próbę włączenia komputera. Laptop włącza się i na pozór wygląda, że wszystko jest w porządku ale po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach wyłącza się i już więcej się nie włącza. Po rozkręceniu notebooka w serwisie okazuje się że na płycie głównej wciąż jest wilgoć i na skutek zwarcia i elektrolizy uszkodzeniu uległa płyta główna. Należy pamiętać, że laptop może się włączyć nawet gdy na płycie głównej jest jeszcze wilgoć. Ciecz może znajdować się w obszarach, gdzie prąd elektryczny płynie dopiero po włączeniu laptopa. Uruchamiając komputer, na własne życzenie doprowadzamy do uszkodzenia płyty głównej, którą w przypadku nieuruchamiania laptopa, wystarczyłoby wymyć w myjce ultradźwiękowej i osuszyć.

zalany laptop woda na pycie gwnej

 

6. Wizyta w serwisie

Ta jest konieczna nawet jeśli laptop działa, a ingerencja cieczy była niewielka. Jak pisaliśmy w poprzednich punktach, wilgoć wewnątrz laptopa może utrzymywać się przez długi czas, próby jego suszenia domowymi sposobami są nieefektywne, a użytkowanie laptopa w tym stanie może okazać się katastrofalne w skutkach. Wielokrotnie wspomnieliśmy o możliwości uszkodzenia płyty głównej laptopa ale uszkodzeniu mogą ulec też inne komponenty jak: klawiatura, touchpad, karta sieciowa, dysk czy matryca lcd. Matryca lcd nawet jeśli nie została zalana może z czasem zaparować, a po odparowaniu pozostaną widoczne zacieki.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline