507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Popularny wirus z kategorii ransomware - Wirus Policyjny Ukash

Pośród najczęściej spotykanych wirusów, widowiskowością wyróżnia się tytułowy twór z kategorii oprogramowania ransomware. Program ten występuje w wielu odmianach na całym świecie. W Polsce najczęściej spotykana jest wersja z poniższego zdjęcia:

 

ukash polizja wirus policyjny usuwanie

 

Lista zarzutów wyświetlana przez wirusa, wraz ze zdjęciem Prezydenta RP i symbolami Policji mogą na pierwszy rzut oka robić wrażenie. Powagi dodaje nasze IP i przybliżona lokalizacja. Wystarczy się jednak przyjrzeć dokładniej treści, by nabrać podejrzeń.

„Polizja”? „(...)oskarżony o dokonaniu przestępstwa”? „Kodeksu Kryminalnego Rzeczypospolitej Polskiej”? Cóż to za polszczyzna? I od kiedy płacąc poprzez anonimowy system płatności możemy uniknąć kary?

 

Będąc przy płatnościach – to właśnie do tego został stworzony ten wirus. Ma on zastraszyć użytkownika i skłonić do wpłaty na rzecz autora pieniędzy. Od nazwy płatności Ukash, opisywany wirus wziął jedną z nazw, pod którą jest znany.

 

Samo określenie IP komputera i lokalizacji nie stanowi żadnego problemu, a mechanizm ten często można zauważyć podczas dodawania postów na forum. Tam również stanowi element „straszaka” dla osób czujących się w Sieci anonimowo.

 

Co należy zrobić, jeśli wyświetli się nam omawiany komunikat? Przede wszystkim nie panikować, nie płacić i nie wierzyć w groźby widniejące na ekranie.

 

Co niezwykle ważne i pocieszające, „wirus policyjny” nie usuwa, nie szyfruje i nie ukrywa plików. Jest o wiele mniej destrukcyjny od wirusów typu CryptoLocker. Nie znaczy to, że nie jest dokuczliwy i że łatwo się go pozbyć.

 

Aby usunąć wirusa i wyczyścić komputer ze śladów jego działalności, przyjdź z laptopem do naszego Serwisu przy ul. Grójeckiej 132/1A w Warszawie. Oferujemy pomoc w przypadku infekcji „wirusem policyjnym”, a także innymi wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline