Wymiana uszkodzonych gniazd w laptopie
Gniazda w laptopach są elementami niezwykle narażonymi na uszkodzenia. Bardzo łatwo przez nieuwagę wstając z laptopem wyrwać gniazdo zasilania, czy połamać gniazdo słuchawkowe próbując odejść od komputera bez zdejmowania z głowy słuchawek.
Podobnie rzecz się ma z gniazdami USB, złączami LAN (RJ-45) i wszelkimi innymi dostępnymi z zewnątrz urządzenia. Niekiedy uszkodzenie jest na pierwszy rzut oka niedostrzegalne, jednak generuje denerwujące i niekiedy niebezpieczne skutki.
Na chwilę obecną większość urządzeń podłączamy do komputera przy użyciu złącza USB. Już sam ten fakt daje pewność, że uszkodzenia tych portów stanowią znaczny udział we wszystkich uszkodzeniach mechanicznych. Nasze doświadczenie to potwierdza. Widoczny w systemie komunikat o skoku napięcia na porcie USB, bądź niewykrywanie urządzeń USB to -poza oczywiście ewidentnie widocznymi – symptomy uszkodzenia gniazda USB.
Na przykład, wyłamanie elementów zapięcia złącza LAN (RJ-45) sprawia, że wpięta wtyczka przy delikatnym nawet napięciu kabla samoistnie wypada. Nawet sam moment powstania uszkodzenia jest trudny do zauważenia, jako że stosowane współcześnie złącza są bardzo delikatne i nieodporne mechanicznie. Jeśli jednak macie Państwo świadomość powyższych faktów, możecie dostarczyć nam sprzęt do naprawy, a my usuniemy irytujący problem.
Bardziej widocznym i jednocześnie słyszalnym przypadkiem jest uszkodzenie gniazda słuchawkowego. Objawia się ono zarówno w postaci przerw i zakłóceń w słuchanym na słuchawkach dźwięku, jak i wizualnie, w postaci ukruszonego pierścienia, w którym umieszcza się wtyk słuchawek. Symptomem świadczącym o uszkodzeniu jest także nadmiernie luźne gniazdo, co sprawia, że wtyk wypada, a przy nawet delikatnym nim poruszaniu, słychać zakłócenia. Bardziej subtelnym objawem uszkodzenia wspomnianego złącza jest także przypadek, w którym dźwięk dobiegający do naszych uszu pozbawiony jest niskich częstotliwości (basów), głos niewyraźny i trudny do zlokalizowania. To także objaw uszkodzenia gniazda audio (brak „masy” na wyjściu słuchawkowym”) i kwalifikuje je do wymiany.
Poważniejszym, bardziej uciążliwym i jednocześnie niosącym ze sobą większe ryzyko dalszych konsekwencji jest uszkodzenie złącza ładowania. Oczywistym jest fakt, że laptop bez zasilania w końcu rozładuje baterię i nie uruchomi się. Mniej znanym i widocznym faktem jest to, że uszkodzone złącze może spowodować nieodwracalne zniszczenie płyty głównej. Zimny lut i zwiększona rezystancja między pinem złącza a płytą główną, powodują, że zgodnie z prawem Ohma, odkłada się tam napięcie, a tym samym wydziela moc, co powoduje wypalenie przelotki.
Być może zainteresuje Cię również wpis pt.: Naprawa płyty głównej laptopa
W przypadku kiedy doświadczacie Państwo opisywanego zjawiska, gdy przy poruszaniu wtyczką laptop raz ładuje baterię, a raz nie, zapraszamy do Repaired Serwis Laptopów Warszawa na darmową wycenę naprawy już w 15 minut. Wymienimy w Państwa komputerze problematyczne złącze i umocujemy je w sposób zapobiegający ponownemu powstawaniu uszkodzenia. Możemy nieskromnie powiedzieć, że poprawimy w tym względzie fabrykę 🙂
Wieloletnie doświadczenie w naprawie komputerów wszelkich typów sprawia, że szybko, sprawnie i profesjonalnie wymienimy wszystkie typy i rodzaje złącz.
Rodzaje wymienianych gniazd w serwisie Repaired:
- Złacze ładowania (DC Jack)
- USB
- USB Type C (USB-C)
- PS/2
- LAN (RJ-45)
- Audio (słuchawki, mikrofon)
- VGA (D-SUB)
- DVI
- HDMI
- COM
- LPT
- Czytnik kart pamięci (Card Reader)
- PCMCIA
- ExpressCard
i inne.
Dysponujemy sprzętem i umiejętnościami zapewniającymi jakość lutowania niczym nieodbiegającą od montażu fabrycznego. Przyjdź z laptopem na darmową diagnozę i wycenę naprawy do Repaired Serwis Laptopów, ul Grójecka 132 Warszawa