507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Naprawa płyty głównej w laptopie - serwis Warszawa

Pod pojęciem naprawa płyty głównej kryje się tak naprawdę bardzo szeroki zakres usług i czynności serwisowych związanych z naprawą płyty głównej laptopa. Kiedy laptop nie włącza się, nie świecą się kontrolki, nie ma obrazu na matrycy, bardzo często związane jest to z usterką płyty głównej.

 

Budowa i funkcje płyty głównej

Płyta główna jako jeden z podstawowych podzespołów laptopa, ma kluczowy wpływ na jego prawidłową pracę. Do jej budowy wykorzystywany jest wielowarstwowy laminat szklano - epoksydowy ze ścieżkami miedzianymi. Stanowi on podstawę do montażu elementów dyskretnych i układów scalonych (w tym BGA). Ścieżki miedziane zapewniają połączenia elektryczne między wlutowanymi elementami i złączami. Płyta główna zawiera rozlokowane na powierzchni laminatu układy i elementy składowe obwodu zasilania, socket procesora (lub wlutowany procesor), sloty RAM (lub wlutowane kości pamięci), kontroler klawiatury i zasilania systemu (EC / KBC), układ karty dźwiękowej, chipset, układ graficzny (GPU) i wszelkie złącza dysków, napędów, urządzeń zewnętrznych (m.in. USB, audio, HDMI, Display Port, gniazdo zasilania).

 

Złożoność budowy płyty głównej powoduje, że jej awaria może być przyczyną bardzo różnorodnych objawów, w tym:

 • Laptop nie włącza sięplyta glowna naprawa laptopow warszawa
 • Laptop nie wyświetla obrazu na matrycy
 • Laptop wyłącza się w trakcie pracy
 • Laptop nie ładuje baterii
 • Nie działa klawiatura
 • Nie działa touchpad
 • Nie działają porty USB
 • Brak dźwięku
 • Brak podświetlenia matrycy
 • Laptop nie wykrywa dysku twardego
 • Laptop zawiesza się na logo producenta
 • Laptop zawiesza się podczas uruchamiania systemu
 • Blue screeny

 

Naprawa płyt głównych - niezbędne narzędzia i doświadczenie.

Aby naprawić płytę główną, serwis laptopów musi dysponować zarówno właściwym sprzętem (lutownica, stacja lutownicza na gorące powietrze - Hot Air, mikroskop - stereoskop, odpowiednie pęsety, multimetr, oscyloskop, zasilacz laboratoryjny, itd.), ale także częściami zamiennymi i dokumentacją (schematy, Service Manuale, Board View). Nie można także zapomnieć o doświadczonym personelu, który wykorzysta umiejętnie wcześniej wymienione pomoce, by trafnie zdiagnozować i usunąć usterkę.

 

Naprawa laptopów z uszkodzoną płytą główną - podstawa to właściwa diagnoza

naprawa plyty glownej serwis laptopow warszawaAby dokonać naprawy, należy przeprowadzić oględziny oraz pomiary na płycie głównej. W przypadku uszkodzenia płyty, nieumiejętne obchodzenie się z nią może doprowadzić do pogłębienia usterki. Wszystko zależy od rodzaju usterki, jego źródła i rozległości uszkodzeń. Płyta główna laptopa może zostać uszkodzona w różnych okolicznościach i różne mogą być przyczyny usterki. Są to między innymi:

- Zalanie laptopa - ingerencja cieczy na płycie głównej - roztwór będący elektrolitem powoduje zwarcia, korozję elektrochemiczną, uszkodzenia elementów oraz struktury laminatu. Trzeba jak najprędzej usunąć źródła prądu (zasilacz, bateria) i przekazać sprzęt do serwisu. Więcej w Naprawa obwodu zasilania laptopa

- Przepięcie z sieci - na skutek skoków napięcia zasilającego uszkadzają się elementy obwodu zasilania na płycie głównej.

- Samoistne uszkodzenie elementów - wynikające z wad produkcyjnych, zużycia, przegrzania, błędów projektowych, zdarzeń losowych.

- Podłączenie wadliwych urządzeń zewnętrznych - dotyczy to zarówno uszkodzonych wtyków robiących zwarcie, jak i źle zaprojektowanych urządzeń (podgrzewacze USB pobierające nadmierny prąd), nieodpowiednich zasilaczy (niewłaściwe napięcie), urządzeń niewłaściwie uziemionych.

- Samodzielna ingerencja w podzespoły komputera - nieostrożna wymiana dysku, modułów RAM, brak zabezpieczenia ESD (wyładowania elektrostatyczne), odpinanie i podpinanie taśm, złącz pod napięciem, niepoprawne złożenie laptopa.

 

Czy wymiana płyty głównej zawsze jest konieczna?

Często spotykamy się z opinią, że uszkodzenie płyty głównej wiąże się z jej wymianą. Nie jest to prawdą, większość uszkodzonych płyt głównych udaje się naprawić, a wymiana płyty na nową to ostateczność. Serwis Laptopów Repaired na podstawie doświadczenia w wykonywaniu napraw płyt głównych może z całym przekonaniem zachęcić do skorzystania z darmowej diagnozy i  zlecenia naprawy posiadanej uszkodzonej płyty głównej.

Wymiana płyty jest operacją bardziej kosztowną niż naprawa płyty głównej, a dostępność nowych płyt głównych (nie naprawianych, z gwarancją producenta) często jest ograniczona. Kupując używaną płytę główną trzeba liczyć się z nieznaną przeszłością i stanem podzespołu.

Serwis Laptopów Repaired zaprasza do skorzystania z darmowej diagnozy. Jeśli Twój laptop nie włącza się, nie wyświetla obrazu, wyłączył się nagle, zawiesza się, bądź masz inne problemy z pracą komputera - pomożemy. Naprawa laptopów w Serwisie Laptopów Repaired zapewnia profesjonalizm wykonanej usługi poparty wieloletnim doświadczeniem. Wystawiamy pisemną gwarancję. Nasz Serwis Laptopów i Tabletów mieści się w Warszawie przy ul. Grójeckiej 132, róg Korotyńskiego.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline