Naprawa obwodu zasilania komputera
Częstym rodzajem uszkodzeń laptopów są awarie obwodu zasilania. Choć jest to usterka powszechna, to nie należy ona do łatwych, zarówno w diagnozowaniu, jak i naprawie. Przez to – a może lepiej napisać – dzięki temu, jest to niekwestionowana „królowa usterek”, stanowiąca za każdym razem wyzwanie dla doświadczonego Technika i zapewniająca satysfakcję po jej usunięciu. Na płycie głównej laptopa występują setki, jeśli nie tysiące elementów mogących stanowić potencjalną przyczynę usterki. Kiedy laptop nie uruchamia się i zewnętrzne symptomy wskazują, że jest to usterka obwodu zasilania na płycie głównej, należy w oparciu o dokumentację techniczną, pomiary, a także wszystkim bazując na doświadczeniu określić, która gałąź zasilania jest uszkodzona. Następnie konieczne jest określenie, który z elementów sprawia, że laptop nie włącza się. Może to być tranzystor z przebiciem, zwarcie na kondensatorze. Nierzadko uszkodzone są scalone układy przetwornic impulsowych. Może się okazać, że na skutek uszkodzenia jednego z elementów, następują kolejne uszkodzenia. Na przykład przebicie tranzystora i podanie napięcia 19V z zasilacza wprost na linię 5V może spowodować uszkodzenie karty dźwiękowej, układu kontrolera LAN, kontrolera EC (KBC) i wielu innych.
Jak widać na podstawie powyższego opisu, naprawa laptopów jeśli chodzi o naprawę obwodu zasilania jest skomplikowana i czasochłonna – sama diagnoza wymaga z reguły korzystania ze schematu, miernika uniwersalnego, oscyloskopu. Z kolei mnogość stosowanych układów i elementów wymaga bardzo często zamawiania ich od dostawców.
Wszystko to sprawia, że naprawy na płycie głównej trwają z reguły dłużej niż wymiana klawiatury, czy matrycy. Trzeba je traktować nie jako rutynową rozbiórkę laptopa do czyszczenia chłodzenia, tylko jako proces, który prawie zawsze różni się od innych, wymaga indywidualnego podejścia, długotrwałej diagnozy, znajomości działania specyficznych obwodów i układów stosowanych w laptopach, a finalnie umiejętności lutowania wszystkich typów obudów.
Przyczyn usterki w obwodzie zasilania może być wiele, między innymi:
- przepięcie z sieci elektrycznej
- uszkodzenie gniazda zasilania
- uszkodzona ładowarka lub źle dobrany zasilacz do modelu laptopa
- zwarcie na płycie głównej spowodowane zalaniem cieczą
- uszkodzenie mechaniczne płyty głównej
- uszkodzenie jednego lub więcej elementu dyskretnego na skutek przegrzania bądź czynników losowych
- wada fabryczna laptopa
Objawy usterki również mogą być różne:
- laptop nie włącza się
- laptop włącza się bez obrazu
- z laptopa uwalnia się zapach spalenizny
- laptop wyłącza się po chwili
- komputer restartuje się
- świecą się diody LED, ale nie słychać dysku, nie działa wentylator
- po podłączeniu zasilacza, gaśnie dioda LED na ładowarce
Być może zainteresuje Cię również wpis pt.: Awaria układu zasilania laptopa – możliwe usterki i ich objawy
Mając dobrze wyposażone stanowiska pracy z pewnością poradzimy sobie z większością usterek związanych z zasilaniem laptopa. Wieloletnie doświadczenie w naprawie tego typu usterek oraz dostęp do dużej bazy dokumentacji serwisowej zapewnia wykonywanie napraw w krótkich terminach, profesjonalnie i skutecznie. Jeśli w swoim laptopie zaobserwowałeś któryś z wyżej opisanych objawów, zapraszamy do Repaired Serwis Laptopów na darmową diagnozę i wycenę naprawy już w 15 minut.