507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Obwód podświetlenia matrycy - opis działania i możliwe usterki

Konstrukcja współczesnych wyświetlaczy LCD sprawia, że do działania wymagają stosowania podświetlenia. Zależnie od generacji wyświetlacza, jako źródło światła używane są świetlówki, bądź diody LED.

W przypadku matryc „świetlówkowych” (CCFL) do poprawnego działania podświetlenia, wymagane jest wysokie napięcie ( kilkaset woltów dla zapłonu świetlówki, kilkadziesiąt podczas pracy). Aby je uzyskać, stosuje się tzw. inwerter – układ wytwarzający odpowiednie napięcie dla świetlówki, posiadający wejście sterujące, za pomocą którego można świetlówkę zapalać, gasić i regulować jasność jej świecenia. Sygnały sterujące biegną osobną taśmą, bądź na wspólnej taśmie z sygnałem video, by na odcinku wewnątrz obudowy matrycy odgałęzić się do osobnego wtyku.

inwerter podswietenie inverter backlight laptop

 

Matryce „LEDowe” cały układ zasilania diod mają zintegrowany na płytce elektroniki sterującej. Nie ma osobnego inwertera, sygnały sterujące biegną wspólną taśmą z sygnałami video.

led auo lcd diody podswietlenie gniazdo

Sterowanie podświetleniem to proces na pozór nieskomplikowany. W rzeczywistości warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z jego tajnikami, gdyż nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Za sterowanie podświetleniem w większości przypadków odpowiada kontroler EC, który na podstawie sygnałów z kontrolera grafiki, ustawień użytkownika, obecności napięcia sieciowego, ewentualnych odczytów wartości sensora światła, włącza i reguluje jasność podświetlenia. Podświetlenie jest włączane tuż po włączeniu przycisku włącznika. Jego jasność może być inna dla zasilania sieciowego i bateryjnego (ustawiana niezależnie przez Użytkownika). Podświetlenie jest wyłączane na czas, kiedy kontroler graficzny jest resetowany przy zmianie trybu wyświetlania (aby nie wyświetlać przypadkowej treści na ekranie) – stąd podczas włączania systemu niekiedy podświetlenie gaśnie i zapala się. Podczas pracy komputera, podświetlenie może być stałe, lub podlegać regulacji automatycznej na podstawie światła zastanego. Przy bezczynności, podświetlenie może zostać wyłączone dla oszczędności energii. Na aktywność obwodu podświetlenia ma wpływ położenie obudowy matrycy. Zamknięcie jej powoduje wyzwolenie włącznika hallotronowego (w starszych laptopach – mechanicznego włącznika) i – zależnie od ustawień systemowych – wygaszenie podświetlenia, lub uśpienie/zamknięcie systemu.

Już na podstawie powyższego opisu, można zauważyć, że jest szereg elementów mających wpływ na działanie układu podświetlenia matrycy. Może to być usterka elementu świecącego - świetlówki lub diod. Uszkodzony może być inwerter. Dalej – taśma łącząca matrycę / inwerter z płytą główną mogła ulec uszkodzeniu na skutek użytkowania. Idąc dalej, mamy kontroler EC, który jako układ półprzewodnikowy także ulega uszkodzeniu. Kolejną przyczyną braku podświetlenia może być brak poprawnych sygnałów sterujących, które wyzwalają jego zadziałanie, bądź wyłączenie. Powodem mogą być usterki czujników, uszkodzenia układów graficznych, ingerencja cieczy i wiele innych. Czerwony kolor podświetlenia zwiastuje koniec życia świetlówki. Podobnie chwilowe zapłony i gaśnięcie podświetlenia.

swietlowka ccfl obwod podswietlenia swieci

Brak podświetlenia praktycznie uniemożliwia korzystanie z komputera. Jeżeli na wyświetlaczu da się zauważyć treść, ledwie widoczne obrazy, a podświetlenia nie ma, wtedy z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z uszkodzeniem w omawianym obwodzie. Zapraszamy na darmową diagnozę – Technicy sprawdzą i określą rodzaj uszkodzenia i możliwość jego naprawy. Aby poznać dokładny koszt i czas naprawy, zapraszamy do Serwisu Laptopów Repaired przy ul. Grójeckiej 132/1A. W razie pytań służymy pomocą pod nr tel. 507 255 608

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline