507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Czy warto kupić budżetowy tablet?

W obliczu wciąż spadających cen tabletów uznanych producentów sprzętu komputerowego, interesującym zjawiskiem jest niesłabnąca popularność najtańszych tabletów powstających w dalekowschodnich fabrykach i oznaczanych logami najróżniejszych firm. Takie nazwy jak Overmax, Ainol, MyTab, Lark, Manta, Colorovo, Goclever, Onda, Prestigio, Shiru, Pentagram, Modecom, Funtab do niedawna były kompletnie obce nawet osobom obeznanym z branżą IT. Obecnie są to marki bezbłędnie kojarzone z produkcją niedrogich tabletów.

serwis naprawa tabletow

Urządzenia oferowane przez powyższe firmy wygrywają z produktami renomowanych producentów przede wszystkim ceną. Od swoich droższych braci na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym. W specyfikacjach możemy przeczytać o najnowszej wersji systemu Android, wyświetlaczu LCD IPS, wielordzeniowym procesorze... Niektóre z tych urządzeń posiadają nawet niespotykane u droższej konkurencji karty telewizyjne DVB-T.

Różnica w cenie, a także nagły wysyp wielu marek i modeli wskazują jednak, że gdzieś musi tkwić "haczyk". I oczywiście, tak właśnie jest. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jednak aby uniknąć zakupu urządzenia niespełniającego oczekiwań - o co pośród "chińczyków" znacznie łatwiej niż gdziekolwiek indziej - dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem. W kilku akapitach postaramy się wymienić najważniejsze aspekty, jakie należy brać pod uwagę wybierając sprzęt.

Należy mieć świadomość, że ogromna ilość marek i modeli wcale nie oznacza, że każdy tablet jest inny. W rzeczywistości można wyróżnić urządzenia należące do jednej "rodziny", wydane pod różną marką, różniące się z reguły nazwą, logo, detalami obudowy, kolorem, a i to nie zawsze. Wewnątrz mamy do czynienia z identyczną płytą wyposażoną w te same podzespoły i schodzącą z tej samej linii produkcyjnej.

Stojąc przed wyborem, który tablet kupić, przede wszystkim należy zastanowić się, do czego będziemy używać urządzenia. Wstępne sprecyzowanie oczekiwań będzie determinowało dalszy sposób i tok rozważań. I tak, jeżeli ma być to tablet z przeznaczeniem do gier, niebagatelne znaczenie będzie miał wydajny procesor oraz układ graficzny. Tablet do zastosowań głównie w podróży, poza domem, gdzie dostęp do źródła prądu jest ograniczony należy kłaść szczególny nacisk na pojemność baterii oraz energooszczędność urządzenia. Jeżeli chcemy na tablecie oglądać filmy, mile widziana będzie matryca LCD IPS o wysokiej rozdzielczości. Rodzice nierzadko kupują tablety swoim kilkuletnim pociechom. W każdym przypadku należy dokonać właściwego wyboru, w oparciu o różne priorytety.

Jeśli mamy ochotę pograć na tablecie w gry 3D, przede wszystkim musimy szukać urządzenia o jak najwyższej wydajności w przetwarzaniu grafiki. Producenci prześcigają się w ilości rdzeni, wątków, procesorów graficznych. W przypadku opisywanych urządzeń należy wziąć poprawkę na to, że "8 rdzeni" w jednym tablecie może być o połowę wolniejsze niż "dual core" w innym. Mamy tu do czynienia z podobną sytuacją jak niegdyś na rynku sprzętu audio. Ileż to razy widzieliśmy głośniczki do komputera z dumną naklejką 2000W P.M.P.O., albo radiobudzik 1000W. Dla wyjaśnienia należy powiedzieć, że moc PMPO miała tyle samo wspólnego z "prawdziwą" mocą RMS co wspomniane wcześniej "8 rdzeni" z fizyczną obecnością 8 rdzeni w strukturze procesora obecnego w tablecie. W rzeczywistości często jest to świadome wprowadzanie w błąd, kiedy to 4-rdzeniowy procesor o 2 wątkach na rdzeń jest opisany jako 8 rdzeni, albo układ graficzny o kilku jednostkach cieniujących jest nazwany wielordzeniowym. Aby uniknąć rozczarowania, warto zaglądać na fora pasjonatów, gdzie mamy możliwość zapoznania się z o wiele bardziej rzetelnymi opisami odartymi z marketingowego bełkotu oraz możemy przeczytać odczucia i opinie posiadaczy sprzętu.

Podobnie jak w przypadku przytłaczającej mnogości modeli chińskich tabletów, z którą mamy do czynienia, podobnie jest z różnorodnością SoC-ów zaszytych we wnętrzach "chińczyków" (SoC - System on Chip - układ zawierający procesor, układ graficzny, kontrolery peryferiów, sieci - serce tabletu)

 

Dla przykładu:

  • Allwinner A31 - budżetowy 4-rdzeniowiec. Jako układ graficzny zabudowany jest PowerVR SGX544MP2. Jednostka graficzna jest potężna, wypada dobrze w benchmarkach. Nie warto jednak wierzyć w opisy producentów mówiące o 8 rdzeniach. Są ich tam 4. Problemem w przypadku tego układu jest przestarzały proces technologiczny 40nm i wiekowa architektura ARM A7, co odbija się na wydajności I/O i sporej ilości ciepła.
  • ACT-ATM 7029 - 4 rdzenie, akcelerator graficzny, niebywała wydajność... Tak opisują ten układ importerzy. Jednak prawda jest taka, że są to 4 przestarzałe i powolne rdzenie ARM A5, niedorównujące wielu dwurdzeniówkom, a o układzie graficznym Vivante szkoda pisać. Scalak występuje m.in. w tabletach Ainol Novo 7 Crystal 2 i w Pentagramie Quadra.


Kilka z niedawno wprowadzonych tabletów marki Pentagram jest wyposażone w wyświetlacze IPS. Jest to o tyle istotne, że zapewnia wyśmienitą jasność, kontrast i nasycenie kolorów. Cecha ta predysponuje te urządzenia jako kandydatów na odtwarzacz filmów dla pasjonatów kina, którzy chcieliby obejrzeć kolejny odcinek serialu nie mając dostępu do telewizora, bądź w podróży pociągiem poczuć się jak w kinie. Ważne jest, aby wybierać ekrany o wysokiej rozdzielczości, co pozwoli na wyraźne wyświetlanie zarówno detali filmu, jak i napisów, jeśli ten nie jest wersją z lektorem. Ważne jest, aby tablet potrafił płynnie odtwarzać materiały w wysokiej rozdzielczości. Warto sprawdzić ten fakt przed zakupem, gdyż oszczędzi nam to potem zacięć przy odtwarzaniu, ale także pozwoli na oglądanie filmów skopiowanych wprost z komputera bez konwersji i pomniejszania pliku.

Popularne ostatnim czasem stało się kupowanie tabletów dzieciom. Mnogość aplikacji dla dzieci dostępnych w sklepie Google Play - licznych gier, bajek, możliwość odtwarzania filmów i nagrań youtube - to wszystko sprawia, że jest to wyjątkowo interesująca zabawka. Istnieją nawet modele jak np. FunTab, które posiadają blokady rodzicielskie i mnóstwo programów edukacyjnych i bajek wgranych już przez producenta i dedykowanych najmłodszym pociechom. Najtańsze, już prawie niedostępne tablety z ekranami rezystancyjnymi mają znacznie słabszą czułość i są podatne na uszkodzenia mechaniczne, jednak ich zaletą jest to, że konstrukcja warstwy dotykowej wykonana jest z grubej folii, więc ryzyko pokaleczenia w przypadku rozbicia matrycy tabletu jest znacznie mniejsze niż w przypadku tabletów o ekranie pojemnościowym. Panel dotykowy wykonany w technologii pojemnościowym na powierzchni posiada warstwę cienkiego i odpornego na porysowanie szkła. Jest to rozwiązanie o wiele precyzyjniejsze i mniej awaryjne od rezystancyjnego, jednakże istnieje ryzyko rozbicia szkła i w najgorszym przypadku uszkodzeń ciała, dlatego należy zadbać, aby dziecko było świadome zagrożenia i obchodziło się z tabletem ostrożnie.

Problemem dotyczącym wszystkich urządzeń należących do kategorii opisywanych w niniejszym artykule "chińczyków" jest to, że dokumentacja techniczna ich dotycząca w zasadzie nie istnieje. Sprawia to, że naprawa tabletów produkowanych przez dalekowschodnich producentów serwisom nie posiadającym doświadczenia w naprawie płyt głównych może nastręczać problemy. Serwis laptopów i tabletów Repaired zajmuje się serwisowaniem tabletów wszystkich producentów. Naprawy sprzętu pochodzenia chińskiego zaczęliśmy wraz z ich pojawieniem się na rynku. Znamy ich specyfikę i usterki. Potrafimy dobrać właściwą matrycę, digitizer. Diagnozując setki tabletów potrafimy bez trudu znaleźć i zaproponować zamiennik płyty głównej jeśli ta uległa zbyt poważnej usterce aby opłacalna była jej naprawa. Posiadamy dostęp do części oraz wieloletnie doświadczenie pozwalające nam naprawiać płyty główne opisywanych tabletów na poziomie elementów.

Nie każdy wie, że płyta główna tabletu składa się z wielu setek elementów, a uszkodzenie każdego z nich może powodować przeróżne usterki. Dajmy na to brak dźwięku może być skutkiem uszkodzenia głośnika, ale znacznie częściej jest objawem uszkodzenia wzmacniacza audio będącego elementem SMD wlutowanym na powierzchni płyty. Do jego wymiany należy użyć lutownicy na gorące powietrze, tzw. Hot Air. Serwis Repaired oczywiście posiada tego typu sprzęt. Sam sprzęt to nie wszystko, gdyż niskie koszty urządzeń biorą się także z niższej jakości laminatu PCB, stąd aby nie spowodować wypalenia płyty i oderwania się pól lutowniczych, trzeba mieć duże doświadczenie w lutowaniu SMD.

Osobny temat to panele dotykowe. Klienci często pytają nas o dostępność digitizera - panelu dotykowego do danego tabletu. W przypadku modeli popularnych i znanych jesteśmy w stanie udzielić takiej odpowiedzi od razu, jednakże bywa, iż w rozmowie telefonicznej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaki dotyk będzie odpowiedni i czy w ogóle jest dostępny na rynku. Mieliśmy w naszej praktyce kilka przypadków, gdzie żaden z naszych dostawców nie posiadał dedykowanego panelu w ofercie, jednak po otwarciu urządzenia i sprawdzeniu oznaczeń okazywało się, że pasuje tam digitizer z zupełnie innego na pozór urządzenia. Zdarzają się też sytuacje odwrotne - gdy pomimo zapewnień w opisach dostawców, dany dotyk nie pasuje. W związku z powyższym, zachęcamy Państwa do osobistej wizyty w siedzibie Serwisu Laptopów i Tabletów Repaired w Warszawie przy ul. Grójeckiej 132/1A. Zapewniamy profesjonalną i rzeczową diagnozę Państwa urządzenia. Już w 15 minut otrzymają Państwo informację o przyczynie problemu i wycenę naprawy. U nas diagnoza jest zawsze darmowa.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline