507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Gniazdo micro USB 2.0

Specyfikacja standardu USB została ogłoszona w 1998 roku. Od czasu wdrożenia interfejsu w komputerach osobistych, USB rozwija się i umacnia swoją pozycję na rynku, będąc w momencie pisania artykułu najpopularniejszym interfejsem dla urządzeń zewnętrznych.

Interfejs USB w wersji 1 i 2, poza liniami zasilania VCC i GND wykorzystuje dwie linie transmisyjne – D+ oraz D- – parę różnicową. Dlaczego więc jeśli przyjrzeć się wnętrzu gniazda micro USB w tablecie, wyraźnie widać, że wyprowadzeń jest pięć, a nie cztery?

gniazdo port zlacze micro usb 2.0 5pin

Obecność dodatkowego pinu wynika z rozszerzonej funkcjonalności wprowadzonej dla mobilnej implementacji standardu USB i gniazd micro USB. Urządzenia takie jak smartfony i tablety dostały możliwość podłączenia do ich portu USB urządzeń zewnętrznych. Za pomocą specjalnej przejściówki – adaptera micro USB – USB OTG, na tablecie możemy używać klasycznej myszki, klawiatury USB, a także pendrive’ów USB i wspieranych przez urządzenie modemów 3G / LTE. Mobilne wersje systemów operacyjnych Windows i Android zapewniają wsparcie w postaci sterowników dla popularnych urządzeń USB, a sprzęt pozwala na przełączenie pracy kontrolera USB w tryb host (normalnie działa w trybie slave – jako urządzenie podłączane do komputera, w trybie host, sam staje się urządzeniem nadrzędnym, obsługującym urządzenia slave)

Stan elektryczny tego dodatkowego pinu jest dla tabletu określeniem typu podłączonego urządzenia. Jeśli podłączymy przejściówkę OTG micro USB – USB, zostanie wykryte zwarcie pinu identyfikacyjnego do masy, co poskutkuje przełączeniem kontrolera USB w tryb host oraz podaniem zasilania 5V na odpowiedni pin w celu zapewnienia zasilania dla urządzeń podłączanych do tabletu.

kabel przewod usb micro przejsciowka otg

Należy pamiętać, że nie każdy tablet oferuje wsparcie funkcji USB OTG, a nawet jeśli, nie zawsze jest to wsparcie dla wszystkich urządzeń. Jeśli chodzi o modemy USB, będą działać tylko wtedy, jeśli producent tabletu wyraźnie o tym napisze w specyfikacji urządzenia i wyszczególni listę kompatybilnych modemów. Problem sprawiać będą także przenośne dyski twarde. Jako urządzenia po części mechaniczne, potrzebują one do pracy dużo prądu. Niektóre modele sprawiają problemy pełnowymiarowym laptopom, więc tym bardziej będziemy mieć do czynienia z tym problemem w mobilnych tabletach zasilanych z niewielkich baterii. Port USB OTG może nie zapewniać wystarczającego natężenia prądu do pracy takich dysków.

Gniazdo często wykorzystywane z czasem wyciera się, dostaje nadmiernych luzów, przestaje łączyć i konieczna jest wtedy naprawa tabletu.  Dodatkowo przy swych miniaturowych rozmiarach, narażone jest na wyrwanie z płyty. W przypadku problemów z gniazdem USB w tablecie, zapraszamy do naszego Serwisu w Warszawie przy ul. Grójeckiej 132. Wymieniamy gniazda USB w większości dostępnych na rynku tabletów. Poradzimy sobie także z gniazdami wyrwanymi z polami lutowniczymi.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline