507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Naprawa płyty głównej - Microsoft Surface Laptop gen.1 1769 - serwis Warszawa

Firma Microsoft raczej kojarzona jest z oprogramowaniem (Windows, Office) niż z produkcją samych laptopów. A jednak, firma założona przez Billa Gatesa zajmuje się produkcją notebooków już od 2017 roku. Wtedy też światło dzienne ujrzał pierwsza generacja laptopów z serii Surface. I właśnie  Microsoft Surface Laptop - bo tak brzmi jego pełna nazwa -  model 1769 - został dostarczony do serwisu Repaired w celu naprawy. Zgłaszany problem to: laptop nie włącza się.

Opisywany egzemplarz przestał się włączać z dnia na dzień bez żadnej wyraźnej przyczyny. Laptop nie upadł, nie został też zalany. Był to sprzęt firmowy i Klientowi zależało na jak najszybszej naprawie komputera, ponieważ znajdowały się na nim niezbędne do pracy dane. Samo wyjęcie dysku i przegranie plików nie było możliwe, bowiem dysk SSD był wlutowany na płycie głównej.

Diagnoza serwisanta brzmiała: uszkodzona płyta głównej w obwodzie zasilania. Nie jest to usterka, którą można usunąć od ręki. Naprawa płyty głównej to skomplikowany proces, wymagający czasu, a także odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Dodatkową trudnością przy naprawie laptopów serii Surface może być sama ich konstrukcja. Laptopy te nie posiadają śrubek, którymi zwykle skręcona jest obudowa. Żeby dostać się do środka laptopa, należy najpierw odkleić palmrest z klawiaturą. Przy rozklejaniu obudowy należy uważać aby nie uszkodzić pokrywającej ją alcantary.

Naprawa obwodu zasilania na płycie głównej to proces składający się kolejno z analizy schematu, pomiarów, określenia nieprawidłowości w obwodzie, zawężenia pomiarów do niewłaściwie działającej gałęzi i kolejnej iteracji pomiarów. Rezultatem powyższych działań jest określenie uszkodzonych elementów, które należy wymienić.

W przypadku opisywanego komputer Microsoft Surface, usterka wynikała z uszkodzenia kontrolera przetwornicy ładowania baterii, który jednocześnie odpowiada za przełączanie zasilania z bateryjnego na sieciowe. Uszkodzony układ spowodował niewłaściwe wysterowanie tranzystorów kluczujących obwodu ładowania baterii, co skutkowało ich przebiciem. Wymiana uszkodzonych elementów obwodu zasilania przywróciła urządzenie do pełnej sprawności. Komputer uruchomił się, pracował na zasilaczu, ładował baterię i poprawnie na niej pracował po odłączeniu zasilania sieciowego.

W toku naprawy obwodu zasilania ważne jest wzięcie pod uwagę częstego zjawiska pośredniego uszkodzenia elementów w obwodzie na skutek pierwotnego uszkodzenia. W tym przypadku uszkodzona przetwornica spowodowała spalenie tranzystorów i wymiana samego układu spowodowałaby albo jego uszkodzenie, albo zwarcie na wejściu zasilania. Długoletnie doświadczenie w analizie schematów i pomiarach poparte tysiącami naprawionych laptopów sprawia, że jesteśmy w stanie przewidzieć i zmierzyć odpowiednie elementy zanim podłączymy zasilanie i w razie potrzeby wymienić je.

Pomimo skomplikowanej naprawy, laptop był gotowy do odbioru z serwisu już po trzech dniach od przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli posiadają Państwo laptop firmy Microsoft, który uległ awarii zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Grójeckiej 132/1A w Warszawie (Ochota), tel 507 255 608 Nasi technicy w dokonają darmowej diagnozy i wyceny naprawy, ponadto dołożymy wszelkich starań aby naprawa była szybka i skuteczna.

naprawa microsoft surface laptop 1769

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline