507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Wymiana taśmy matrycy w laptopie

Cechą charakterystyczną komputera typu laptop jest połączenie w jednej obudowie jednostki centralnej i urządzeń wejścia / wyjścia, jak klawiatura, głośniki, touchpad i wyświetlacz LCD.

Matryca LCD umieszczona jest w ruchomej obudowie, potocznie zwanej klapą matrycy. Dzięki zawiasom, ekran może być ustawiony podczas pracy pod właściwym kątem, a na czas przenoszenia laptopa zamknięty. Aby zapewnić połączenie elektryczne dla sygnału wizyjnego pomiędzy płytą główną a matrycą LCD, stosowany jest specjalny, elastyczny, wielożyłowy kabel. Jego najczęściej spotykanym określeniem jest "taśma matrycy". W przypadku awarii, konieczna jest wymiana taśmy matrycy. Jest to jedna z usług oferowana przez nasz serwis laptopów Warszawa.

Taśma matrycy przepuszczona jest najczęściej w obudowie jednego z zawiasów. Obudowa drugiego zawiasu kryje z reguły kable anten Wi-Fi i - jeśli taka występuje - taśmę połączeniową kamery umieszczonej w obudowie matrycy.

klapa laptop naprawa tasma matrycy kamery wifi

Wewnątrz materiału ekranującego, którym osłonięta jest taśma matrycy, znajduje się wiązka cienkich przewodów w izolacji teflonowej. Zapewnia to znakomitą elastyczność i redukuje tarcie pomiędzy przewodami, jednakże nie zawsze jest to wystarczające, nie nastąpiło uszkodzenie taśmy matrycy.

tasma matrycy uszkodzona naprawa serwis

Taśma matrycy oprócz sygnałów video (w standardzie LVDS lub eDP – zależnie od modelu laptopa), przekazuje także napięcia zasilania dla podświetlenia i dla elektroniki matrycy. Kabel matrycy przewodzi także sygnały niezbędne do sterowania podświetleniem, jego włączaniem, wyłączaniem i kontrolą jasności. Zdarza się, że obok wymienionych napięć i sygnałów, znajdują się przewody połączeniowe mikrofonu i kamery (para linii USB i zasilanie 3,3V)

schemat zlacze notebook serwis

Przewody na skutek zginania i prostowania przy otwieraniu skrzydła matrycy, podlegają ciągłym naprężeniom, a w rezultacie mogą ulec przerwaniu lub przetarciu. Przerwana żyła może wywoływać efekty kolorowego śniegu na matrycy w postaci najczęściej czerwonych lub zielonych kropeczek ułożonych wokół konturów wyświetlanych elementów. Skrajnym przypadkiem może być brak obrazu na matrycy, lub jeśli uszkodzony jest któryś z przewodów sterujących, brak podświetlenia matrycy. Przetarcie izolacji przewodów może wywołać efekty takie jak przerwanie żyły, a dodatkowo zrobić zwarcie, które może spowodować, że laptop nie włącza się, grzeje się obudowa w okolicy zawiasu, z okolic przy zawiasie wydobywa się dym i zapach spalenizny.

uszkodzona tasma matrycy wymiana serwis warszawa

Cechą charakterystyczną dla uszkodzonej taśmy matrycy, szczególnie w początkowej fazie usterki, jest zmiana objawów zależna od kąta matrycy i poruszania klapą matrycy. Przez osoby niewtajemniczone, usterka taśmy matrycy może być mylona z uszkodzeniem samej matrycy. Niekiedy przy poruszaniu matrycą, naprężamy sam wyświetlacz, co może powodować zmiany w nasileniu usterki zarówno gdy uszkodzona jest matryca, jak i taśma. Tu przydaje się doświadczenie technika przeprowadzającego diagnozę. Dodamy, że pionowe pasy na matrycy to prawie zawsze znak usterki matrycy, a nie kabla. Uszkodzona taśma matrycy najczęściej nie nosi żadnych zewnętrznych śladów wskazujących na usterkę, najczęściej uszkadzają się żyły wewnątrz izolacji, chyba że w laptopie występuje wada projektowa, bądź taśma była źle poprowadzona lub przerwana / przetarta w konsekwencji uszkodzenia zawiasów.

Kiedy usterka pogłębi się, może dojść do zwarcia, które w najlepszym przypadku doprowadzi do uszkodzenia taśmy matrycy, a w najgorszym do spalenia matrycy czy płyty głównej.

 

Być może zainteresuje Cię również wpis pt.:  Wymiana matrycy

 

Wymiana taśmy matrycy w Repaired Serwis Laptopów Warszawa

W przypadku wystąpienia opisywanych wcześniej objawów, konieczna jest wymiana taśmy matrycy. Wiąże się to z rozbiórką obudowy matrycy i rozkręceniu kadłubka laptopa. Po montażu nowej taśmy i zmontowaniu laptopa, można mieć pewność, że praca na laptopie znów będzie komfortowa, a postępujące uszkodzenie nie zniszczy innych podzespołów komputera.

 

W przypadku zauważenia objawów uszkodzenia taśmy matrycy, jak:

  • Miganie ekranu
  • Śnieżenie obrazu na matrycy
  • Niewłaściwe kolory na matrycy
  • Czerwone, zielone lub niebieskie artefakty, szczególnie wokół konturów, liter, na przejściach kolorów
  • Brak podświetlenia matrycy
  • Gaśnięcie podświetlenia przy poruszaniu matrycą
  • Wyłączanie się laptopa przy poruszaniu matrycą
  • Biały ekran matrycy
  • Brak treści na matrycy

 

W przypadku awarii zapraszamy do Repaired Serwis Laptopów ul. Grójecka 132 Warszawa. Technicy z wieloletnim doświadczeniem dokonają diagnozy i wyceny naprawy już w 15 minut.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline