507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Atak wirusa szyfrującego Petya

Wirus Petya jest to kolejny wirus z rodziny ransomware o których działaniu pisaliśmy już wcześniej TUTAJ. W skrócie, wirus szyfruje wszystkie dane, które są na komputerze i za ich odszyfrowanie żąda okupu w wysokości 300 dolarów. Atak wirusa Petya ma zasięg globalny. Hakerzy atakują firmy, instytucje jak i komputery prywatne. Bez znaczenia jest też wersja posiadanego systemu Windows. Ataki miały już miejsce na starszych, nie wspieranych już wersjach systemu  jak i najnowszym Wndows 10. Jak na razie nie odnotowano takich zdarzeń na innych systemach operacyjnych jak: Linux, MacOS, Android, iOS. Przestrzegamy przed wpłacaniem pieniędzy szantażystom. Na chwilę obecną nie ma potwierdzonego przypadku odszyfrowania danych po opłaceniu okupu.

wirus petya ransomware zaszyfrowane dane

Co zrobić aby uniknąć zainfekowania komputera?

- unikać podejrzanych maili, często hakerzy podszywają się pod banki lub firmy spedycyjne, należy zachować czujność

- nie otwierać załączników maili od nieznanego nadawcy

- uważać na odnośniki do nietypowych adresów

- zwrócić szczególną uwagę na treść maila, często pojawiają się błędy językowe

- zwrócić uwagę na temat wiadomości, często w ogóle nie ma wpisanego tematu

- posiadać zaktualizowany program antywirusowy

 

Gdy zauważymy, że nasz komputer został zaatakowany należy odłączyć komputer od sieci internetowej i wyłączyć zasilanie. W ten sposób proces szyfrowania zostanie zatrzymany i ograniczymy zainfekowanie innych komputerów znajdujących się w sieci lokalnej. Następnym krokiem jest udanie się do serwisu komputerowego. Nie zalecamy ponownego włączania komputera, ponieważ szyfrowanie będzie biegło dalej.

Jeśli padli Państwo ofiarami ataku wirusa Petya lub mają podejrzenia, że coś złego dzieje się z komputerem, zapraszamy do naszego serwisu, niezależnie czy jest to laptop, netbook czy komputer stacjonarny PC. Serwis mieści się przy ulicy Grójeckiej 132/1A w Warszawie. Wielokrotnie mieliśmy już do czynienia z wirusami szyfrującymi, ocenimy zagrożenie i pomożemy w uratowaniu plików.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline