507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

 Co to jest reballing układu BGA?

W dużym skrócie jest to operacja wylutowania układu BGA i wlutowania go ponownie. Reballing układu BGA stosuje się w przypadku przerwania połączeń lutowanych między płytą laptopa, a układem BGA.

BGA z kolei jest to typ obudowy układów scalonych stosowanych w technologii montażu powierzchniowego. W obudowach tego typu wyprowadzenia w postaci kulek ze stopu lutowniczego znajdują się na całej (bądź znacznej części) powierzchni spodniej strony układu. To dzięki kulkom cynowym układ jest połączony z płytą główną laptopa.

 

reballing naprawa ukladu bga

przekroj bga

Większość uszkodzeń laptopów spowodowana jest powstaniem zimnych lutów lub mikropęknięć pod układem BGA powodujących brak połączenia elektrycznego. Taka usterka może powstać na skutek wstrząsu, upadku lub uderzenia laptopa albo działających przez dłuższy czas naprężeń. Dodatkowo stosowane od dłuższego czasu kulki z cyny bezołowiowej pękają łatwiej niż te z cyny ołowiowej, jednak ta druga od dawna jest już nie stosowana.

pekniecie spoiwa pod ukladem bga

zimny lut

 

Być może zainteresuje Cię również wpis pt.: Rodzaje uszkodzeń układów graficznych

 

Proces reballingu można podzielić na kilka etapów:

  • Demontaż układu z płyty głównej laptopa
  • Usunięcie starego spoiwa z układu
  • Naniesienie na układ nowych kulek cynowych
  • Oczyszczenie pól lutowniczych na płycie głównej
  • Ponowny montaż układu

Stosowanie reballingu jest zalecane i przyniesie pozytywny efekt na długi okres czasu tylko wówczas gdy rzeczywiście uszkodzeniu uległy połączenia cynowe, a nie sam układ. Jeśli uszkodzony jest układ poprawa połączeń cynowych nic nie da, wówczas niezbędna jest jego wymiana. W przeciwnym przypadku będzie to naprawa krótkotrwała, a usterka powtórzy się w niedługim odstępie czasu.

Objawy uszkodzenia połączeń lutowanych pomiędzy układem, a płytą główną mogą być bardzo różne od drobnych dolegliwości po całkowite unieruchomienie komputera.

 

Jednak najczęściej występujące objawy to:

  • obraz z artefaktami
  • praca w podstawowej palecie barw i niskiej rozdzielczości
  • całkowity brak obrazu
  • błąd karty graficznej
  • losowe zawieszanie się laptopa

artefakty na ekranie

reballing naprawa uszkodzonej grafiki

Warto nadmienić, że opisany powyżej proces reballingu nie wyczerpuje w pełni tematu, a daje tylko zarys jak ten proces przebiega. Oczywiście niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, a także wiedzy i doświadczenia. Dlatego odradzamy samodzielne naprawy układów BGA w warunkach domowych, ponieważ takie naprawy mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Istnieje ryzyko uszkodzenia układu lub samej płyty głównej co wygeneruje dodatkowe koszty podczas naprawy.

Radzimy zatem od razu skierować swe kroki do profesjonalnego serwisu. Oddając uszkodzony sprzęt do serwisu laptopów Repaired w Warszawie mają Państwo pewność, że laptop trafi w ręce fachowców, a usługa zostanie wykonana kompleksowo. Wykonamy darmową diagnozę, a w przypadku wadliwego układu zaproponujemy wymianę układu na nowy.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline