Co się dzieje po naciśnięciu przycisku „POWER” w laptopie? – Kulisy działania, które zaskakują!

Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie, co się dzieje po naciśnięciu przycisku „POWER” Waszego laptopa? W jaki sposób ożywa cała ta elektronika, a na ekranie wita nas znajomy ekran z ikonami?

Niektórzy odpowiedzą: -To proste! Naciskamy, włączamy prąd i komputer włącza się jak żarówka.

Laptop nigdy nie jest całkowicie wyłączony

Wbrew pozorom, laptop w trybie wyłączenia nadal pobiera niewielką ilość prądu. Po naciśnięciu przycisku „POWER” nie następuje bezpośrednie włączenie zasilania. To jedynie sygnał, który uruchamia proces znacznie bardziej złożony niż zapalenie światła w pokoju.

Wszystko zaczyna się od kontrolera EC

Przycisk włącznika po wciśnięciu podaje sygnał rozpoczęcia procedury uruchomienia do pracującego w trybie czuwania kontrolera EC (Embedded Controller, inaczej KBC – Keyboard Controller). Ten z kolei zaczyna wykonywać swój program, w którym zapisana jest sekwencja uruchomieniowa komputera.

sekwencja power ec kbc apu wlacznik

Rozpoczyna się włączanie przetwornic linii zasilania, sprawdzanie ich stanów, wysyłanie sygnałów RESET do poszczególnych urządzeń – wszystko we właściwej kolejności i w ściśle określonym reżymie czasowym.

sekwencja uruchomieniowa sygnaly napiecia reset

BIOS, CPU i procedura POST – serce uruchamiania

Jeżeli wszystko przebiega właściwie, rozpoczyna się sekwencja zapisana w pamięci programu BIOS. Do akcji wkracza wtedy procesor główny (CPU). Komputer inicjuje urządzenia, konfiguruje rejestry i wykonuje procedurę POST (autotest komputera, sprawdzający poprawność pracy podzespołów bazowych, zwracający kody i komunikaty diagnostyczne). Jeżeli procedura ta powiedzie się, rozpoczyna się procedura boot – uruchamiany jest program ładujący system operacyjny z wybranego dysku twardego.

Od tej chwili bootloader systemowy ładuje pliki systemu operacyjnego. System operacyjny przejmuje kontrolę nad sprzętem. Pojawia się pasek postępu. Sterowniki poprzez warstwę abstrakcji sprzętu (HAL), komunikują się z peryferiami komputera, konfigurują je wedle ustawień w rejestrze systemu, uruchamiają się usługi systemowe, procesy, programy autostartu i po chwili wita nas pulpit.

pulpit desktop windows error bluescreen blad

A co, jeśli coś pójdzie nie tak?

Czasami cały ten proces może zostać przerwany – przez zwarcie, uszkodzony EC, BIOS, RAM czy inne podzespoły. Jeśli Twój laptop nie uruchamia się lub zawiesza się na starcie, nie próbuj naprawiać go samodzielnie – to może tylko pogorszyć sytuację.

Serwis laptopów Warszawa – Repaired pomoże Ci szybko i skutecznie

W Repaired – Serwis Laptopów Warszawa codziennie diagnozujemy i naprawiamy problemy z uruchamianiem komputerów. Niezależnie czy masz laptopa Asus, Lenovo, Dell, HP czy Apple – znamy te urządzenia od podszewki.

📍 Znajdziesz nas na Google Maps – Repaired Serwis Laptopów
📞 Zadzwoń: 123-456-789