Naprawa laptopów Sony Vaio – czyszczenie i wymiana pasty w Sony VPCF11
Serwis Laptopów Repaired przyjął w ostatnim czasie do diagnozy laptop Sony Vaio VPCF11. Zgłoszona przez klienta usterka to problemy z wyświetlaniem. W trakcie testu technik przez dłuższy czas nie był w stanie spowodować wystąpienia objawów zgłaszanej usterki, natomiast zauważył, że laptop przegrzewa się i system spowalnia w trakcie pracy pod nawet niewielkim obciążeniem. Płyta „The Sims 4” w napędzie DVD laptopa była kolejną wskazówką co do charakteru usterki. Gry komputerowe bardzo mocno obciążają układ graficzny laptopa, więc aby przetestować laptop w podobnych warunkach, wykorzystano syntetyczny benchmark dla procesorów graficznych (w tym przypadku Furmark).
Jak widać na zdjęciu, temperatura rdzenia układu graficznego osiągnęła blisko 100 stopni Celsjusza, po czym nastąpił skokowy spadek temperatury i jej kolejny wzrost. Świadczy to o przegrzaniu i wystąpieniu zjawiska throttlingu dla zabezpieczenia przed uszkodzeniem układu grafiki. Tak wysoka temperatura wskazuje na niewłaściwie działający układ chłodzenia. Po kilku minutach testu na ekranie pojawiły się artefakty i komputer zawiesił się.
Po demontażu radiatora, oczom technika ukazał się następujący widok:
Widoczna jest warstwa zbitego kurzu zalegająca na kratkach radiatora i zmniejszająca przepływ powietrza chłodzącego z wentylatora. To nie wszystko. Warto przyjrzeć się rdzeniom procesora i GPU. Tak wygląda niewymieniana od długiego czasu pasta termoprzewodząca.
Pasta termoprzewodząca jest zazwyczaj zawiesiną tlenków metali (glinu, srebra) lub metali w oleju silikonowym. Z czasem pod wpływem temperatury zawiesina rozdziela się na część ciekłą i stałą. Szara część stała zostaje wypchnięta ze szczeliny między radiatorem a rdzeniem, zostaje tam jedynie olej, który ma nienajlepsze własności przewodzenia ciepła. Jednocześnie postępujące zapychanie się radiatora potęguje efekt przegrzewania.
Pozostawienie komputera w takim stanie i użytkowanie go bez odpowiedniego chłodzenia może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia układu graficznego lub procesora.
W opisywanym laptopie wykonaliśmy czyszczenie układu chłodzenia, na procesor i układ graficzny została nałożona nowa pasta. Laptop został złożony i wykonany został kolejny test z użyciem benchmarku.
Wyniki mówią same za siebie. Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia laptopa (usunięcie kurzu, wymiana pasty termoprzewodzącej) sprawiła, że temperatura układu graficznego w stresie spadła o ponad 30 stopni celsjusza! Komputer nie przegrzewa się, nie spowalnia, nie pojawiają się artefakty obrazu. Dodatkowym plusem jest poprawa komfortu akustycznego – podczas pracy w systemie operacyjnym (przeglądarka, Office), wentylator włącza się sporadycznie, nie generując hałasu.