507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Wymiana złącza klawiatury w notebook'u Lenovo G500 - nie działa klawiatura

Do naprawy otrzymaliśmy laptop Lenovo G500, w którym po wykonanym przez Klienta czyszczeniu chłodzenia przestała działać klawiatura. Poza tym, że komputer nie reagował na naciskanie klawiszy, wszystko działało w jak najlepszym porządku. Na początku wydawało się, że taśma klawiatury nie była podpięta lub była podpięta niepoprawnie i wystarczy demontaż klawiatury, właściwe podłączenie tasiemki i umieszczenie klawiatury na powrót we wnęce palmrestu.

Nic bardziej mylnego. Po wykręceniu śrub mocujących i wymontowaniu klawiatury, naszym oczom ukazał się następujący widok.

pknite zcze klawiatury wymiana serwis laptopw warszawa lenovo

Taśma klawiatury zaklejona była czarną taśmą izolacyjną. To jeszcze nic strasznego. Klawiatura nie działała, ponieważ gniazdo ZIF na płycie głównej było uszkodzone – wyłamany był element blokujący taśmę w konektorze. Bez tego elementu, taśma sama wypada ze złącza. Jej przyklejenie taśmą na niewiele się zdało, ponieważ to właśnie wyłamana zapinka zapewnia po zamknięciu właściwy kontakt elektryczny styków taśmy z pinami gniazda.

uszkodzone zcze gniazdo klawiatury na pycie gwnej lenovo

W takim przypadku konieczna była wymiana złącza klawiatury na płycie głównej. Laptop został rozmontowany, płyta główna wyjęta, stare gniazdo wylutowane za pomocą stacji lutowniczej hot air, a nowe ostrożnie wlutowane na właściwe miejsce.

Po złożeniu notebooka i podłączeniu klawiatury, wszystko wróciło do normy. Klawiatura pracowała jak należy. Chcieliśmy w tym miejscu przestrzec przed wyciąganiem na siłę taśmy klawiatury ze złącza, wciskania jej pomimo oporu, próby czyszczenia, skrobania styków. Jak widać na zdjęciach, jest to taśma foliowa z naniesionymi metalizowanymi ścieżkami (w zasadzie jest to przedłużenie membrany matrycy znajdującej się pod klawiszami). Nie trzeba wiele, by uszkodzić delikatne ścieżki i permanentnie uszkodzić klawiaturę.

Słowo wyjaśnienia należy się też w kwestii skrótu ZIF. Mówi on o typie gniazda stosowanego do podłączania taśm elastycznych (flexów) klawiatur oraz innych urządzeń i oznacza z języka angielskiego: Zero Insertion Force, czyli gniazdo o zerowym oporze mechanicznym podczas podłączania. Na czas odpinania i podpinania taśmy należy odblokować zapinkę gniazda. Niestety, jest wiele typów gniazd i raz zapinkę się wysuwa, a innym otwiera na miniaturowym zawiasie. Tylko wprawa i praktyka może zapewnić, że nie zostanie ono uszkodzone i będzie łączyć jak należy.

Komputer Lenovo G500 po przeprowadzeniu testów funkcjonalnych potwierdzających poprawność działania, wrócił do Klienta. Choć czyszczenie zostało przeprowadzone we własnym zakresie poprawnie, jednak pociągnęło i tak konieczność wizyty w serwisie laptopów w celu wymiany elementu lutowanego. Przypadek ten potwierdza, że laptopy to jednak bardzo skomplikowany w budowie i delikatny sprzęt wymagający fachowości i doświadczenia nawet przy pozornie błahych czynnościach.

Jeżeli w Państwa komputerze doszło do awarii zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy i darmowej diagnozy, również w przypadku innych uszkodzeń. Serwis Repaired mieści się przy ul. Grójeckiej 132/1A Warszawa Ochota. Jesteśmy także do dyspozycji pod nr tel 507 255 608

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline