507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Wymiana chipsetu w laptopie HP dv7-4015ew

Wymiana  układu graficznego w laptopie to jedna z częstszych napraw płyty głównych jakie wykonujemy. Z naszych obserwacji wynika, że średni wiek laptopa, w którym występuje wyżej wymieniona usterka to ok. cztery lata. Tak częste problemy z układami GPU, a także ich krótka żywotnością wynikają już z samej ich budowy - chip BGA wykonany jest w technologii kilkunastu nm i składa się w wielu miliardów tranzystorów, a wykorzystywane w produkcji i montażu spoiwo bezołowiowe jest podatne na uszkodzenia mechaniczne i z czasem się degraduje. Niebagatelny wpływ na żywotność układów graficznych ma temperatura. Ciepło jest  głównym wrogiem półprzewodników. Zaniedbany układ chłodzenia laptopa prędzej czy później się zemści. Przegrzany układ odmówi działania - czy to z powodu usterki samego rdzenia, czy bezołowiowych kulek łączących rdzeń z PCB układu, czy też kul ze spoiwa lutowniczego łączących chip BGA z płytą główną laptopa. Więcej o budowie i uszkodzeniach chipów BGA pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ

Notebook HP dv7 dostarczono do serwisu z usterką: laptop nie włącza się, brak obrazu. Przy próbie uruchomienia laptopa przez chwilę tylko zakręcił się wentylator, również przez chwilę pracował dysk twardy. System operacyjny jednak nie startował, na matrycy nie było też obrazu - czarny ekran. Świeciła się dioda od zasilania, nie świeciła się jednak dioda sygnalizująca pracę dysku. Były to jedne z typowych objawów uszkodzonej karty graficznej co w trakcie kilkunastominutowej diagnozy potwierdził technik przeprowadzający oględziny laptopa. Inne możliwe objawy awarii grafiki to: zmniejszona rozdzielczość, kolorowe paski lub krzaczki, śnieżenie obrazu, zmienione kolory, zawieszanie się i wyłączanie laptopie przy obciążeniu np. przy próbie włączenia gry lub filmu, bluescreeny, niemożność aktualizacji sterownika karty graficznej lub dokończenie aktualizacji systemowej.

Naprawa laptopa polegała na wylutowaniu wadliwego układu grafiki przy użyciu stacji lutowniczej, wyczyszczeniu pól lutowniczych ze starego spoiwa lutowniczego i wlutowaniu nowego układu BGA na płytę główną. Gratis wykonane zostało jeszcze czyszczenie układu chłodzenia i nałożona nowa pasta termoprzewodząca na procesor i GPU aby usprawnić chłodzenie laptopa.

Po złożeniu notebooka i wykonaniu końcowych testów potwierdzających poprawność montażu i działania nowego układu, laptop powrócił do właściciela.

 

wymiana ukadu graficznego serwis warszawa

Puste miejsce po wylutowaniu wadliwego układu, pola lutownicze jeszcze nie wyczyszczone z pozostałości starego spoiwa lutowniczego.

 

chipset grafika laptop naprawa hp dv7

Montaż naprawionej płyty do obudowy laptopa

 

Wykonujemy naprawy pogwarancyjne laptopów i tabletów wszystkich marek. Wymiana układu graficznego to tylko jedna z naszych specjalizacji. Zapraszamy do zapoznania się z resztą naszych usług. W razie usterki zapraszamy z laptopem na darmową diagnozę w 15 minut. Serwis laptopów Repaired ul. Grójecka 132/1A 02-390 Warszawa Ochota, tel 507 255 608

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline