slider repaired 3

Jak działa touchpad?

Pośród urządzeń umożliwiających kontrolę kursora w laptopach najpopularniejszy obecnie jest touchpad. Jest to urządzenie wejściowe w postaci niewielkiej tabliczki, wygodne do stosowania tam, gdzie nie ma możliwości używania myszy (brak powierzchni biurka, praca na kolanach). Touchpad z reguły umieszczony jest poniżej klawiatury, pomiędzy spoczywającymi podczas pisania dłońmi. Jest to na tyle dogodne miejsce, że z jednej strony nie wymaga dużego ruchu, aby do niego sięgnąć, a z drugiej – nie jest dotykane nadgarstkami, co nie powoduje niekontrolowanych ruchów kursora.

touchpad gladzik plytka dotykowa laptopa

Touchpad nie posiada zdefiniowanego bezwzględnie odniesienia do powierzchni ekranu, ruch palca przenoszony jest względnie. Dotknięcie touchpada nie powoduje więc przeniesienia kursora w analogiczne miejsce na ekranie, dopiero przesunięcie palcem powoduje odpowiadający mu ruch w zgodnym kierunku.

Wszystkie touchpady spotykane we współcześnie produkowanych notebookach, niezależnie od producenta, to urządzenia pojemnościowe. Wykorzystują one zjawisko zmiany pojemności pomiędzy elektrodami wynikłej na skutek zbliżenia palca. Z powodu różnic właściwości elektrycznych ludzkiego ciała i np. końcówki długopisu, touchpad nie będzie na nią reagował. Podobnie rzecz się ma, gdy pomiędzy tabliczkę dotykową a palec włożymy odpowiednio gruby przedmiot. Z kolei cienkie, niemetalowe przedmioty nie wpływają znacząco na działanie urządzenia. Dzięki temu płytki drukowane z elektrodami touchpada można umieszczać pod naklejkami, malować, lub nawet przyklejać wewnątrz obudowy z tworzywa, pod wyznaczonym miejscem działania.

Touchpady występują w znacznej większości jako urządzenia wbudowane. Istnieją jednak takie produkty jak Apple Magic Trackpad, które są jednostkami samodzielnymi, przeznaczonymi do umieszczenia obok klawiatury.

Skupmy się jednak na płytkach dotykowych montowanych w notebookach. Są one najczęściej łączone bezpośrednio z płytą główną. Komunikują się poprzez magistralę PS/2 (jak stare myszki i klawiatury), SMBus lub w przypadku nowszych konstrukcji, I2C. Moduł touchpada występuje w różnych konfiguracjach:

- razem z umocowanymi na jednej ramce przyciskami sprzętowymi

- bez przycisków sprzętowych, przyciski znajdują się na płycie głównej

- z zaznaczoną strefą przycisków na powierzchni, klikalne w dowolnym miejscu,

z czego ostatni typ jest dziś najpopularniejszy.

nie dziala touchpad w notebooku uszkodzony przyciskwymiana touchpada serwis laptopow

Touchpady są coraz większe, precyzyjniejsze i w zasadzie wszystkie obsługują funkcję Multitouch – rozpoznają i reagują na dotyk więcej niż jednym palcem. Gesty dostępne we wspomnianej funkcji są definiowalne z poziomu sterownika płytki dotykowej. W toku rozwoju daje się zauważyć także trend do używania przycisków w postaci wyznaczonych obszarów na powierzchni touchpada, który sam jest "klikalny". Nie ma fizycznych przycisków wyodrębnionych na obudowie laptopa.

 

Najbardziej znanymi producentami urządzeń wskazujących montowanych w obecnie produkowanych laptopach są:

Alps (Alps Electric Corporation)

Elan (ElanTech)

Synaptics

touchpad alps elantech synaptics naprawa warszawa

Touchpady pojemnościowe to urządzenia, w których zużywają się jedynie przyciski sprzętowe, poza tym są praktycznie niezniszczalne – o ile są używane właściwie. Nie ma w nich innych niż switche elementów podlegających zużyciu eksploatacyjnemu.

Oczywiście jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, liczyć się należy z usterką scalonego układu sterującego, lecz jest to bardzo rzadkie zdarzenie. Najczęściej touchpady uszkadzane są w wyniku ingerencji cieczy. Zalanie laptopa równie często jak klawiaturę, uszkadza również touchpad. Przyciski przestają działać, płytka PCB ulega korozji, pojawia się zwarcie na złączu taśmy komunikacyjnej. Wtedy – jeśli mycie w myjce ultradźwiękowej nie przyniesie rezultatu, konieczna jest wymiana touchpada. Jeżeli jest to element klejony, bądź zgrzewany z górną obudową kadłubka laptopa, może być konieczna wymiana całego palmrestu, niekiedy także łącznie z klawiaturą.

To, ze touchpad nie działa, nie działa kliknięcie poprzez puknięcie w powierzchnię płytki, nie działają gesty lub ruchy kursora są nieprecyzyjne, nie musi oznaczać awarii sprzętowej. Winę ponosić mogą nieodpowiednie sterowniki lub ich brak. To właśnie oprogramowanie touchpada umożliwia prawidłowe wykorzystanie jego wszystkich funkcji, zapewni poprawne i płynne działanie i właściwą responsywność.

Jeżeli w Państwa komputerze uległ uszkodzeniu, bądź nie pracuje właściwie touchpad, zachęcamy do skorzystania z darmowej diagnozy. W zakładce "Kontakt" znajdziecie Państwo, jak dojechać do siedziby Serwisu Repaired. Można się także skontaktować z nami telefonicznie pod nr 22 662 10 55 w celu zasięgnięcia informacji dotyczącej naprawy tego, lub innych usterek laptopów i tabletów.

 

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline