slider repaired 3

Gniazdo słuchawkowe – nie takie proste, na jakie wygląda


wymiana gniazda audio serwis warszawaElementem, który często ulega uszkodzeniu w trakcie eksploatacji laptopa jest gniazdo słuchawkowe. Wystarczy mocne szarpnięcie za kabel słuchawek i problem gotowy.

Gniazdo w większości przypadków wykonane jest z tworzywa sztucznego. Narażenie na tak ogromną siłę, jaka występuje podczas szarpnięcia za kabel, bądź upadku laptopa na wtyk, praktycznie zawsze powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie.

Gniazda mini jack zużywają się także naturalnie podczas użytkowania. Wyciąganie i wsadzanie wtyczki powoduje zużywanie się elementów sprężystych styków. Budowa gniazda sprzyja także dostawaniu się do środka kurzu i zanieczyszczeń. Po jakimś czasie gniazdo może przestać łączyć poprawnie, co objawia się trzaskami, szumami i luźnym trzymaniem wetkniętego wtyku.

Kiedy dźwięk w słuchawkach traci przestrzenność, dochodzi „ze środka głowy”, a basów prawie nie ma, może to być spowodowane brakiem masy w gnieździe. Najczęściej jest to wynikiem zużytego styku w gnieździe lub uszkodzonego połączenia lutowanego między gniazdem a płytą (zimny lut, urwane wyprowadzenie). Polecamy w takiej sytuacji wymianę gniazda na nowe, naprawa starego gniazda nie pomaga na długo.

naprawa gniazdo sluchawkowe brak dzwieku notebooknie ma dzwieku z glosnikow laptopa serwis komputerowy

Jeżeli laptop nie odtwarza dźwięku na wbudowanych głośnikach, natomiast na słuchawkach dźwięk jest odtwarzany właściwie, ewentualnie po włożeniu słuchawek dźwięk nie przestaje grać z wbudowanych głośników, także to może świadczyć o uszkodzeniu gniazda słuchawkowego. Dodatkowy styk w gnieździe daje sygnał o podłączeniu wtyczki i tym samym podaniu sygnału audio na gniazdo słuchawek i odłączenie głośników wbudowanych.

Istnieje ogromna różnorodność typów gniazd słuchawkowych. Większość laptopów posiada odmienne gniazda. Z kolei gniazda na pozór zgodne co do wymiarów i wyprowadzeń, mogą np. posiadać styk identyfikujący podłączenie słuchawek normalnie otwarty lub zamknięty. Zastosowanie niewłaściwego typu gniazda spowoduje pracę odwrotną do oczekiwanej. Dźwięk na głośnikach pojawi się dopiero po podłączeniu słuchawek.

gniazdo mini jack 35mm w laptopie

Nie wykrywanie słuchawek prze komputer nie musi być spowodowana usterką sprzętową. Zdarza się, że niewłaściwe sterowniki instalowane przez Użytkownika lub podczas aktualizacji automatycznej przez system, powodują tego rodzaju zachowanie.

W innych przypadkach, może to być usterka sprzętowa, jednak nie dotycząca samego gniazda audio, a na przykład układu wzmacniacza słuchawkowego, układu kontrolera dźwiękowego (kodek audio) lub obwodów zasilania powyższych elementów. Aby poprawnie wytypować „winnego”, potrzeba wielu lat doświadczenia, znajomości typowych symptomów dla danych usterek, narzędzi pomiarowych i dokumentacji technicznej. Jesteśmy w stanie zdiagnozować znaczną większość usterek w obwodzie audio, nie tylko uszkodzeń gniazd słuchawkowych.

Jeżeli w Państwa laptopie występują opisywane problemy, zapraszamy na diagnozę do Serwisu Laptopów Repaired przy ul. Grójeckiej 132. Nasi Technicy sprawdzą jakiego typu gniazdo jest potrzebne, sprawdzą dostępność części i określą koszt i czas naprawy.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline