507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Możliwe uszkodzenia obudowy laptopa - nieprawidłowy montaż

Niejednokrotnie w naszej karierze serwisowej spotykaliśmy się z uszkodzonymi laptopami po nieudanych próbach naprawy przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bez podstawowych umiejętności chociażby w demontażu i montażu laptopa, łatwo o spowodowanie dodatkowych uszkodzeń. Mogą być to uszkodzenia elektryczne na skutek spowodowanego przez nieuwagę zwarcia lub mechaniczne - najczęściej są to ułamane lub wyrwane z płyty głównej gniazda, np. złącze klawiatury czy złącze matrycy.

 

Szerzej o tym, co może pójść źle w trakcie samodzielnej naprawy, pisaliśmy tutaj: Jakie błędy można popełnić przy naprawie laptopa

 

Dziś słów kilka na temat uszkodzeń obudowy na skutek nieprawidłowego montażu laptopa, a konkretnie na skutek skręcenia obudowy laptopa przy użyciu śrubek nieprawidłowej długości lub ze zbyt dużą siłą. Uszkodzenie w większości przypadków kosmetyczne, ale estetów może przyprawić o szybsze bicie serca.

Laptop skręcony jest za pomocą śrubek o różnej długości i średnicy, a ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Przy skręcaniu laptopa łatwo o pomyłkę i po wkręceniu dłuższej śrubki w miejsce krótszej powstaje na obudowie wybrzuszenie, często nazywane też "grzybkiem". Miękka obudowa laptopa nie zawsze postawi odpowiednio duży opór, żeby w porę zorientować się, że coś robimy źle. Najczęściej efekty zostaną zauważone już po całkowitym skręceniu laptopa. Wygląda to jak na poniższych zdjęciach.

I tak jest to najłagodniejszy wymiar kary za roztargnienie przy serwisowaniu notebooka, bo może być znacznie gorzej:  zniszczenie gwintu, co nie jest trudne w miękkiej, plastikowej obudowie lub ułamanie słupka montażowego i wtedy skręcenie obudowy w ogóle nie będzie możliwe. A jeśli zdarzy się to w okolicy zawiasu, to przy każdym otwieraniu klapy,  obudowy górna i dolna będą się rozchodziły. Przekręcenie płyty głównej, klawiatury, touchpada czy innych podzespołów też jak najbardziej jest możliwe. Są to przypadki z reguły fatalne w skutkach - śruba wykonana z metalu, trafiając na ścieżki laminatu płyty głównej lub innego elementu, powoduje zwarcie, co może spowodować wyłączenie się urządzenia, spalenie podzespołów elektronicznych i samego laminatu. Wkręcenie śruby w touchpad w zasadzie oznacza konieczność jego wymiany.

Najlepiej do skręcania laptopa po naprawie używać wkrętaka dynamometrycznego ustawiając wartości sił dokręcania zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu - parametr wyrażony w niutonometrach (Nm).

Istotna jest także znajomość oznaczeń rozmiarów śrub stosowanych w laptopach. Na obudowach notebooków Toshiba można spotkać oznaczenia w rodzaju B8, F6. Te symbole mówią kolejno: B8 - śruba długości 8mm o łbie okrągłym, F6 - śruba o długości 6mm o łebku płaskim. Średnica jeśli nie jest podana, jest jednakowa dla wszystkich śrub. Niekiedy - u różnych producentów - czy to u HP, czy u Samsunga, Lenovo, itd, można napotkać na opis w rodzaju: M2.5X6 lub M2.5L6, co oznacza nic innego, jak śruba długości 6mm, średnicy 2,5mm. Stosowane w HP oznaczenie T (np. T8-M2.5XL6) oznacza, że śruba wymaga wkrętaka typu Torx w rozmiarze 8, ma 6mm długości i średnicę 2,5mm. Oznaczenia literowe stosowane przez firmy Dell, mówią o funkcji danej śruby - i tak D - display - matryca, H - Hard Drive - dysk twardy, P - palmrest - obudowa górna. W starszych komputerach IBM Thinkpad, długości śrub oznaczane był numerami, a na etykiecie na obudowie nadrukowane były obrazki śrubek pozwalające na ich dopasowanie. Najkrótsza oznaczona była jako 1. Najczęściej spotykane w laptopach śruby mają średnicę w przedziale od 2 do 3mm, natomiast długości wahają się od jednego do kilkunastu milimetrów - i tu właśnie trzeba bardzo uważać :)

 

sony vaio svf15 uszkodzona obudowa palmrest

Sony Vaio SVF152A29M

 

przekrcona rubka obudowa samsung np535u3c 11

Samsung NP535U3C

 

laptop asus x501u naprawa serwis palmrest

Asus X501

 

samsung NPR519 wymiana obudowy serwis laptopw warszawa

Samsung NP-R519

 

notebook samsung NP SA11 laptop naprawa

Samsung NP-SA11

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline