slider repaired 3

Jak zapobiec utracie ważnych danych z dysku

Regularnie zgłaszają się do nas Klienci szukający pomocy przy odzyskaniu utraconych danych. Często jak sami mówią na dysku laptopa mają "całe swoje życie". Zdjęcia, prace magisterskie, dane firmowe - dane których nie da się w prosty sposób odtworzyć, a stanowią dla właściciela laptopa dużą wartość, często też sentymentalną. W takich przypadkach oferujemy odzyskiwanie danych ale wielu takich sytuacji dało by się uniknąć.

dysk twardy hdd

 

Jak zabezpieczyć swoje dane przed utratą?

Cóż, Ameryki tutaj nie odkryjemy jeśli napiszemy, że wystarczy regularnie robić backup swoich danych i przetrzymywać go w innym miejscu np. na dysku zewnętrznym, w chmurze lub na drugim komputerze. Jeśli dojdzie do skasowania danych lub awarii dysku zawsze jest jeszcze kopia najważniejszych danych. Trzeba jednak pamiętać aby kopię wykonywać regularnie.

Pomijając nagłe zdarzenia, przed samą awarią komputer często podpowiada nam, że coś jest nie tak. Reagując odpowiednio wcześnie będziemy w stanie zabezpieczyć swoje dane. Swoim zachowaniem możemy też wpłynąć na żywotność dysku twardego.  Poniżej prezentujemy garść porad jak nie dopuścić do utraty swoich plików.

1. Najczęstszą przyczyną utraty danych jest awaria dysku twardego. Aby przedłużyć jego bezawaryjne życie należy pamiętać aby wyłączać komputer przed jego przenoszeniem np. w torbie, ie narażać go na wstrząsy w trakcie pracy i nie wyłączać laptopa przez przytrzymanie przycisku włączania. Transport włączonego laptopa gdy dysk jeszcze pracuje może prowadzić do uszkodzenia głowic i powierzchni talerzy.

2. Jeśli laptop zaczyna wolno pracować, zawieszać się mogą to być objawy awarii dysku. Zapraszamy wtedy na darmową diagnozę do serwisu Repaired, sprawdzimy dysk, system i zaproponujemy rozwiązanie. Lepiej nie czekać, aż system Windows przestanie się włączać bo może być już wtedy za późno.

3. Jeśli bateria po kilku latach od zakupu laptopa straciła już swoją sprawność, a komputer użytkowany jest tylko na zasilaczu, należy pamiętać aby nie odłączać zasilacza jeśli najpierw nie wyłączymy laptopa. Nagłe odcięcie zasilania może trwale uszkodzić dysk twardy w laptopie.

 

A co jeśli dane zostały skasowane z dysku?

Jeśli dane zostaną przez pomyłkę usunięte lub dysk zostanie sformatowany należy wyłączyć komputer i udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego gdzie serwisanci przeanalizują możliwość odzyskania skasowanych plików. Dalsze użytkowanie laptopa może spowodować nadpisanie danych i ich bezpowrotną utratę.

Jeśli Twój laptopa wolno działa, zawiesza się, przestał się włączać lub pojawiły się jakieś inne problemy z jego funkcjonowaniem, zapraszamy do Serwisu laptopów Repaired na darmową diagnozę i wycenę naprawy już w 15 minut.

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline