slider repaired 3

Przyczyny krótkiej pracy laptopa na zasilaniu bateryjnym

Tym, co wyróżnia laptopy spośród komputerów osobistych jest możliwość pracy na baterii, bez zasilania sieciowego. Z każdym rokiem producenci sprzętu prześcigają się w zapewnieniu jak najniższego zużycia energii przy jednoczesnym wzroście wydajności komponentów.

Jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu, komputer typu notebook ważył co najmniej kilka kilogramów. Podczas stosunkowo krótkiej (1-3h) pracy na baterii, wydajność była redukowana, aby zminimalizować zużycie prądu.

Dziś 8 godzin pracy na baterii nie robi już zbyt dużego wrażenia. Dodajmy do tego bardzo wysoką wydajność, ciągłą łączność z siecią, odtwarzanie multimediów i wagę poniżej 1kg – i oto mamy obraz współczesnego ultrabooka.

Może się wydawać, że powyższy akapit wyczerpał temat i znaczna większość współczesnych komputerów wyręczy nas z ciągłego szukania gniazdka, aby podładować akumulator. Nic bardziej mylnego!

Owszem, świeżo nabyty komputer, z dopiero co aktywowanym i aktualnym systemem operacyjnym, bez setek zbędnych procesów działających w tle, rzeczywiście zapewni godziny pracy, czerpiąc energię z nowego akumulatora. Co innego, kiedy system z biegiem czasu obrasta w programy, które startują razem z nim, by nie robić niczego użytecznego, gdy o nich zapomnimy. Dodatkowo niełatwo ustrzec się przed złośliwym oprogramowaniem, które instaluje się razem z programami, które są wartościowe, albo pod przykrywką magicznego narzędzia do czyszczenia systemu ze śmieci. Należy zdać sobie sprawę, że każdy proces, każdy uruchomiony program, zużywa zasoby procesora. Ten, wykonując – nie zawsze potrzebne – obliczenia, potrzebuje do tego celu energii. Podczas wykonywania instrukcji programu, jednostka CPU wychodzi ze stanu oszczędzania energii, podnosi częstotliwość zegarów i tym samym powoduje wielokrotnie szybsze rozładowanie baterii laptopa. Dla zapewnienia optymalnego czasu pracy na baterii, należy zadbać o czysty i poprawnie skonfigurowany system operacyjny. Jako doświadczony serwis komputerowy, możemy w tym pomóc, oferując usługę usunięcia wirusów i złośliwego oprogramowania.

Niejeden raz spotkaliśmy się z sytuacją, gdy plan zasilania był ustawiony na „Wysoką wydajność” dla zasilania bateryjnego. Czasem dla zwiększenia wydajności działania komputera kosztem czasu pracy na baterii warto przełączyć plan zasilania, jednak pamiętajmy o powrocie do planu „Zrównoważonego” lub „Oszczędzania energii”. Komputer nie zrobi tego za nas, jedynie dostosuje się do naszych ustawień, dając w rezultacie nie zawsze optymalny czas pracy na zasilaniu akumulatorowym.

ustawienia planu zasilania komputera serwis warszawa

Kwestie programowe to jedna strona medalu. Druga to sprzęt. Problemem może być sama bateria, która z czasem zmniejsza swoją pojemność. Pomimo obiegowej opinii o formatowaniu baterii, czy -o zgrozo – dobroczynnym wpływie pełnego rozładowywania i ładowania baterii, przy dzisiejszych kontrolerach ładowania i inteligentnych bateriach, wpływ sposobu użytkowania jest mniejszy niż w czasach, gdy akumulatory niklowo – wodorkowe i litowo-jonowe dopiero wchodziły do powszechnego użycia. Pewnym jest, że bateria z czasem traci nominalne parametry, a jeśli któryś z nich spadnie poniżej wartości krytycznej, bądź ilość cykli ładowania przekroczy ustaloną przez producenta – powita nas komunikat o konieczności wymiany baterii, bądź złowieszczo zacznie migać dioda do tej pory wskazująca ładowanie. Zdarzają się także awarie ogniw, co objawia się lawinowym spadkiem czasu pracy, lub brakiem podtrzymania po odłączeniu zasilacza.

W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę baterii. Zależnie od modelu laptopa, dostępne są akumulatory oryginalne lub zamienniki. Serwis laptopów Repaired świadczy usługę wymiany baterii, wpierw potwierdzając, że to z jej powodu laptop nie pracuje bez zasilania sieciowego. Bateria może dać znać o swojej awarii poprzez „spuchnięcie” - zwiększenie gabarytów na skutek gromadzenia się gazów w obudowie uszkodzonego ogniwa. Takiej baterii nie wolno pod żadnym pozorem przebijać, gdyż grozi to trudnym do ugaszenia pożarem. Zalecana jest jak najszybsza jej utylizacja i wymiana na nową.

bateria akumulator notebook samsung sony asus apple

Nie zawsze jednak sama bateria jest winna. Często za brak pracy na zasilaniu bateryjnym winę ponosi obwód zasilania na płycie głównej komputera. Odpowiada on między innymi za przełączanie źródeł zasilania z baterii na zasilacz i odwrotnie, a także ładuje baterię po podłączeniu zasilacza (ładowarki). W wyniku usterki omawianego obwodu, objawami mogą być m.in.

  • brak ładowania baterii
  • praca laptopa tylko na zasilaczu
  • praca laptopa tylko na baterii
  • komunikat „Nie wykryto baterii”
  • wyłączanie komputera po włożeniu baterii w trakcie pracy

zlacze baterii konektor laptop serwis

Nasi technicy w trakcie darmowej diagnozy sprawdzą źródło krótkiej lub niewłaściwej pracy na baterii i zaproponują najlepsze rozwiązanie. Instalacja systemu operacyjnego, dobór i wymiana baterii, czy naprawa obwodu ładowania to tylko niektóre z usług, które świadczy serwis Repaired. Serwis mieści się przy ulicy Grójeckiej 132/1A (Szczęśliwice), zachęcamy również do kontaktu telefonicznego pod numerem tel 22 662 10 55

 

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline