slider repaired 3

Problem z audio w laptopie Asus R556L

Niekiedy zdarza się, że laptopy, pomimo że z założenia mobilne, nie lubią być przenoszone. Z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia w modelu Asus R556L. To już kolejny artykuł dotyczący usterki w Asusie R556. Z jednej strony to bardzo popularny, budżetowy model, z drugiej strony niektóre zastosowane rozwiązania nie są najszczęśliwsze. Jednym z nich jest źródło omawianej usterki dźwięku - miniaturowy, wielopinowy konektor łączący płytę główną z płytką zawierającą kodek audio (układ karty dźwiękowej), złącze dysku twardego oraz złącze taśmy wyjść audio i USB. Jak można wnioskować z opisu, złącze jest jedno, a sygnałów wiele - mamy tu USB, SATA, PCIe, napięcia oraz sygnały sterujące, sygnały diod LED.

naprawa plyty glownej laptop asus r556l

Jedna część konektora znajduje się na płycie głównej, druga - na wspomnianej płytce. Laptop podczas użytkowania ulega naprężeniom. W przypadku częstego przenoszenia, braku śrub obudowy (co jest częste - w tym modelu wykręcają się i giną nagminnie), czy zwykłego otwierania i zamykania klapy matrycy, uszkadza się feralne złącze. Najpierw usterka jest sporadyczna, potem okresowa (dźwięk zaczyna działać po restarcie), a w ostatniej fazie dźwięk może zniknąć całkowicie. Dostępne są zarówno same konektory (część męska i żeńska - komplet), jak i płytki rozszerzeń. Przestrzegamy przed zakupem samej płytki - z reguły jeśli uszkodzenie jest już odczuwalne przez użytkownika, do wymiany są obie części konektora. Wymiana samej płytki oznaczać będzie pozostawienie jednego z uszkodzonych elementów konektora wlutowanego na płycie głównej. Poniższa fotografia pokazuje, że zarówno część pochodząca z płytki, jak i z płyty głównej, obie posiadają uszkodzone (brakujące) wyprowadzenia.

zlacze konektor na plycie glownej serwis laptopow

Jedynym rozwiązaniem jest wymiana kompletnego złącza, co wiąże się ze skomplikowanym, precyzyjnym lutowaniem. Laptop będący przedmiotem opisywanej naprawy został rozkręcony, konektor wymieniony na nowy, a po pozytywnym teście, zwrócony Klientowi. Uzupełniliśmy brakujące śruby obudowy, by usunąć jedną z przyczyn powstawania usterki.

Jeżeli Twój Asus gubi śrubki, albo borykasz się z problemami z dźwiękiem - przyjdź na darmową piętnastominutową diagnozę. Może to być uszkodzenie konektora, ale także spalony kodek audio, uszkodzone gniazdo słuchawkowe, uszkodzone głośniki, albo problemy systemowe (ustawienia, sterowniki). Nasz serwis mieści się w Warszawie, ul. Grójecka 132/1A (Ochota)

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline