slider repaired 3

Wymiana chipsetu Intel HM76 w laptopie Samsung NP350V5C

Samsung NP350V5C był swego czasu bardzo popularnym laptopem. Dziś gdy minęło od jego premiery ok 5 lat, w serwisie laptopów Repaired nadal otrzymujemy zgłoszenia tego modelu do naprawy. W zeszły tygodniu mieliśmy okazję naprawiać jeden z egzemplarzy NP350V5C

Klient, który dostarczył sprzęt do naprawy zgłaszał problemy z włączeniem laptopa. Komputer włączał się ale pojawiał się tylko biały, migający kursor na czarnym tle. Nie uruchamiał się system Windows. Sprzęt został przekazany jednemu z naszych serwisantów w celu zdiagnozowania usterki i wyceny naprawy. Dzięki doświadczeniu w naprawie modelu NP350V5C problem udało się zweryfikować już podczas piętnastominutowej, darmowej diagnozy. Uszkodzony okazał się chipset Intel HM76, który należało wymienić na nowy. Jest to częsta usterka w tym modelu laptopa, która może objawiać się na wiele sposobów m.in.:

  • brak obrazu - czarny ekran i widoczny tylko migający, biały kursor
  • długi czas włączania laptopa - najpierw pojawia się podświetlenie, a dopiero po ok 3-4 minutach pokazuje się obraz
  • nie działające porty usb

Naprawa polegała na wylutowaniu wadliwego układu BGA z płyty głównej, oczyszczeniu i przygotowaniu pól lutowniczych oraz montażu nowego układu przy pomocy stacji lutowniczej. Na samej wymianie chipsetu naprawa jednak się nie kończy. Po wlutowaniu nowego układu należy jeszcze wgrać Intel ME Region w BIOSie. Jeśli ta czynność zostanie pominięta to:

  • laptop będzie długo się uruchamiał
  • laptop będzie wolno działał
  • wentylator będzie pracował na wysokich obrotach
  • komputer będzie się wyłączał.

Przy okazji naprawy płyty, układ chłodzenia laptopa został wyczyszczony z zalegającego kurzu. Wymieniona została również pasta termoprzewodząca na procesorze i termopady na układach.

Serwis laptopów Repaired prowadzi naprawy pogwarancyjne laptopów i tabletów wszystkich marek. Wymiana chipsetu na płycie głównej to tylko jedna z naszych specjalizacji. Zapraszamy do zapoznania się z resztą naszych usług. W razie usterki zapraszamy z laptopem na darmową diagnozę w 15 minut. Nasz adres 02-390 Warszawa Ochota, ul. Grójecka 132/1A, telefon kontaktowy: 22 662 10 55.

mainboard plyta chipset samsung np350v5c

 

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline