507 255 608

Serwis Laptopów Repaired

Asus G73JW - wymiana układu grafiki, nie uruchamia się system

Tym razem do naprawy przyjęliśmy starszy model Asusa, model G73. Klient zgłosił, że nie uruchamia się system  operacyjny, co potwierdziliśmy w toku diagnozy. Dodatkowo podczas próby uruchomienia naszego systemu, okazało się, że komputer startuje, jednak po instalacji sterownika ekranu, pojawia się blue screen i następuje restart. Tego typu objawy jednoznacznie wskazują na usterkę układu graficznego

 

Niewłaściwa pasta termoprzewodząca

Komputer został rozkręcony i już pierwszy rzut oka na rdzeń układu NVIDIA i kratki radiatora rozwiał wszelkie wątpliwości.
Pasta silikonowa na rdzeniu układu graficznego

Widoczna na powyższym zdjęciu biała substancja to najtańsza pasta silikonowa, nieodpowiednia do stosowania w układach chłodzenia laptopów, gdzie rozpraszana moc jest wprost ogromna w stosunku do możliwości przewodzenia tego typu pasty. Zastosowanie pasty termoprzewodzącej nieodpowiedniej jakości spowodowało niewłaściwe odprowadzanie ciepła. Ponadto pasta wyschła do tego stopnia, że w zasadzie nie spełniała swojej funkcji. Zapchane kurzem kratki radiatora dodatkowo zmniejszyły wydajność chłodzenia, co w konsekwencji doprowadziło do uszkodzenia układu graficznego.

Niedrożny układ chłodzenia, zapchany radiator Asus G73

 

Wymiana układu graficznego

Dysponując odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, dokonaliśmy wymiany uszkodzonego układu GPU na nowy. Kontroler grafiki to układ BGA, w związku z tym wymaga lutowania  wykorzystaniem specjalistycznej stacji lutowniczej. Proces wymiany układu GPU w Asusie g73jw 

Czyszczenie i konserwacja układu chłodzenia w ramach usługi wymiany układu graficznego

Po wymianie układu, nałożyliśmy właściwą pastę i zamontowaliśmy wyczyszczony układ chłodzenia.
Nakładanie  pasty na układ grafiki w laptopie Asus G73JW

 

Inne usterki powiązane z awarią GPU

Po wymianie układu graficznego okazało się, że na skutek wcześniejszych restartów, uszkodził się system operacyjny na dysku Klienta. System został zainstalowany na nowo, co rozwiązało inny problem, o którym przypomniał sobie Klient - mianowicie niedziałający mechanizm Windows Update.

Wolna praca i zawieszanie się laptopa, często zrzucane na wiek, najczęściej spowodowane są przez uszkodzenie lub zawirusowanie systemu operacyjnego, zbliżającą się awarię dysku twardego lub inną usterkę sprzętową. W opisywanym przypadku usterka układu grafiki i liczne restarty z nią związane, spowodowały uszkodzenie systemu operacyjnego. Laptop Asus G73JW po wymianie układu grafiki NVIDIA i reinstalacji systemu operacyjnego odzyskał sprawność i przy zachowaniu regularności czyszczenia układu chłodzenia, posłuży właścicielowi jeszcze przez długi czas.

 

Jeśli Twój laptop nie wyświetla obrazu, na ekranie pojawiają się krzaki, artefakty, nie uruchamia się system operacyjny lub występują jakieś inne problemy z jego pracą zapraszamy do serwisu komputerowego Repaired ul. Grójecka 132/1A Warszawa Ochota. Zachęcamy też do kontaktu telefonicznego pod nr tel 507 255 608

× Progressive Web App | Add to Homescreen

Aby zainstalować tę aplikację internetową na swoim iPhonie/iPadzie, naciśnij ikonę. Progressive Web App | Share Button A następnie Dodaj do ekranu głównego.

Offline