Informujemy, że w okresie pandemii serwis funkcjonuje normalnie.

Godziny pracy nie uległy zmianie.

slider repaired 2

ul. Grójecka 132/1A
02-390 Warszawa

Pn - Pt: 9:00 - 19:00
Sb: 10:00 - 14:00

Dysk twardy

Jak zapobiec utracie ważnych danych z dysku

Regularnie zgłaszają się do nas Klienci szukający pomocy przy odzyskaniu utraconych danych. Często jak sami mówią na dysku laptopa mają "całe swoje życie". Zdjęcia, prace magisterskie, dane firmowe - dane których nie da się w prosty sposób odtworzyć, a stanowią dla właściciela laptopa dużą wartość, często też sentymentalną. W takich przypadkach oferujemy odzyskiwanie danych ale wielu takich sytuacji dało by się uniknąć.

dysk twardy hdd

 

Jak zabezpieczyć swoje dane przed utratą?

Cóż, Ameryki tutaj nie odkryjemy jeśli napiszemy, że wystarczy regularnie robić backup swoich danych i przetrzymywać go w innym miejscu np. na dysku zewnętrznym, w chmurze lub na drugim komputerze. Jeśli dojdzie do skasowania danych lub awarii dysku zawsze jest jeszcze kopia najważniejszych danych. Trzeba jednak pamiętać aby kopię wykonywać regularnie.

Pomijając nagłe zdarzenia, przed samą awarią komputer często podpowiada nam, że coś jest nie tak. Reagując odpowiednio wcześnie będziemy w stanie zabezpieczyć swoje dane. Swoim zachowaniem możemy też wpłynąć na żywotność dysku twardego.  Poniżej prezentujemy garść porad jak nie dopuścić do utraty swoich plików.

1. Najczęstszą przyczyną utraty danych jest awaria dysku twardego. Aby przedłużyć jego bezawaryjne życie należy pamiętać aby wyłączać komputer przed jego przenoszeniem np. w torbie, ie narażać go na wstrząsy w trakcie pracy i nie wyłączać laptopa przez przytrzymanie przycisku włączania. Transport włączonego laptopa gdy dysk jeszcze pracuje może prowadzić do uszkodzenia głowic i powierzchni talerzy.

2. Jeśli laptop zaczyna wolno pracować, zawieszać się mogą to być objawy awarii dysku. Zapraszamy wtedy na darmową diagnozę do serwisu Repaired, sprawdzimy dysk, system i zaproponujemy rozwiązanie. Lepiej nie czekać, aż system Windows przestanie się włączać bo może być już wtedy za późno.

3. Jeśli bateria po kilku latach od zakupu laptopa straciła już swoją sprawność, a komputer użytkowany jest tylko na zasilaczu, należy pamiętać aby nie odłączać zasilacza jeśli najpierw nie wyłączymy laptopa. Nagłe odcięcie zasilania może trwale uszkodzić dysk twardy w laptopie.

 

A co jeśli dane zostały skasowane z dysku?

Jeśli dane zostaną przez pomyłkę usunięte lub dysk zostanie sformatowany należy wyłączyć komputer i udać się do profesjonalnego serwisu komputerowego gdzie serwisanci przeanalizują możliwość odzyskania skasowanych plików. Dalsze użytkowanie laptopa może spowodować nadpisanie danych i ich bezpowrotną utratę.

Jeśli Twój laptopa wolno działa, zawiesza się, przestał się włączać lub pojawiły się jakieś inne problemy z jego funkcjonowaniem, zapraszamy do Serwisu laptopów Repaired na darmową diagnozę i wycenę naprawy już w 15 minut.

Naprawa BIOS w laptopie

Naprawa BIOS / UEFI - programowanie BIOS w laptopie, wgrywanie BIOSu do laptopa po nieudanej aktualizacji

Do poprawnej pracy komputera wymagane jest oprogramowanie BIOS lub UEFI. Jest to program zawierający zestaw podstawowych funkcji umożliwiających inicjalizację urządzeń, zapewniający interfejs konfiguracyjny dla niektórych urządzeń, zapewniający warstwę pośredniczącą pomiędzy sprzętem, a systemem operacyjnym oraz pozwalający na wczytanie z urządzeń pamięci masowej systemu operacyjnego.

BIOS (od ang. Basic Input/Output System - Podstawowy System Wejścia/Wyjścia) i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface - zunifikowany interfejs między systemem operacyjnym, a firmware) nie występują jednocześnie. UEFI jest następcą BIOS-u. Ich funkcje są zbliżone. Oprogramowanie najczęściej przechowywane jest w dedykowanym układzie scalonym, pamięci FLASH, w obudowie o 8 wyprowadzeniach (SO-8, SOP-8, SOIC-8), komunikującym się z wykorzystaniem interfejsu SPI (2 synchroniczne linie danych DI, DO, linia zegarowa CLK, zasilanie i dodatkowe linie kontrolne/konfiguracyjne). Układ pamięci oprócz wsadu BIOS, zawiera nierzadko odpowiednio rozlokowane obszary zawierające oprogramowanie EC, oprogramowanie układu Ethernet, ME Region, klucze, numery i informacje konfiguracyjne i wiele innych danych. Połączony jest zależnie od platformy z kontrolerem EC (KBC) lub chipsetem.

kosc bios plyta glowna laptopa serwis

Kość BIOS na płycie głównej laptopa

 

Podobnie wygląda kwestia usterek związanych z niepoprawnym, czy uszkodzonym firmware (ang. oprogramowanie sprzętowe, w jego definicję wpisuje się BIOS i UEFI). Należy zdać sobie sprawę, że bez poprawnie działającego oprogramowania BIOS / UEFI, komputer jest jedynie zlepkiem połączonych i zasilanych podzespołów i układów. Nie jest w stanie zainicjalizować urządzeń, przeprowadzić procedury POST (Power On Self Test), zarządzać zasilaniem, a tym bardziej załadować bootloader pozwalający na wczytanie systemu operacyjnego. Nadpisanie, błąd w zapisanych w kości pamięci danych, uszkodzony ME Region, czy wgranie niepoprawnego wsadu BIOS / EFI może powodować następujące symptomy:

 • Komputer nie włącza się
 • Czarny ekran
 • Komputer wyłącza się po czasie
 • Wentylator pracuje na maksymalnych obrotach
 • Komputer zawiesza się na logo producenta
 • Czarny ekran przez kilkadziesiąt sekund po włączeniu przed pojawieniem się loga producenta
 • Nie można wejść do BIOS
 • Nie działa klawiatura
 • Po włączeniu brak obrazu, świecą się przypadkowe diody (HDD, Caps lock, Power, Wi-Fi, Num Lock)
 • Komputer emituje sygnały dźwiękowe
 • Wolna praca komputera po aktualizacji BIOS
 • Komputer nie włącza się po aktualizacji BIOS

 

Warto wiedzieć, że aktualizacja BIOS z użyciem dedykowanego narzędzia ze strony producenta jest procedurą niosącą z sobą ryzyko uszkodzenia komputera. Choć narzędzia takie zapobiegają przed wgraniem nieodpowiedniego dla danego komputera wsadu i sprawdzają, czy bateria laptopa jest naładowana i podłączony jest zasilacz, zdarza się, że w trakcie aktualizacji następuje błąd. Niekiedy wynika to z usterki pamięci FLASH, nieraz jest zdarzeniem losowym. Tak, czy inaczej, w trakcie programowania BIOS-u, pamięć jest wpierw czyszczona, w związku z czym w przypadku niepoprawnego, czy niekompletnego zaprogramowania, komputer najprawdopodobniej nie uruchomi się.

Jeszcze bardziej niebezpiecznym procesem jest próba wgrania BIOS-u modowanego, czy nieoficjalnego. Wiąże się to najczęściej z wymuszeniem wgrania obrazu nie przeznaczonego dla danej platformy. Pominięcie kontroli zgodności wersji przy braku pewności, że płyta główna naszego komputera to na 100% model, dla którego ktoś wykonał modyfikację (w obrębie jednego modelu laptopa może występować kilka różnych płyt głównych z różnymi, niezgodnymi BIOS-ami), to najlepsza droga do sprawienia, że komputer nie włączy się.

Jeżeli po aktualizacji BIOS / EFI, komputer nie włącza się, może nie być możliwości wgrania poprawnej wersji BIOS bez konieczności wylutowania pamięci FLASH i użycia programatora. Za pomocą programatora można wgrać poprawny obraz BIOS, lecz trzeba pamiętać o tym, że z uszkodzonego obrazu trzeba wydobyć klucz produktu Windows. Znajduje się on w różnych miejscach, zależnie od modelu komputera. Doświadczenie w tej kwestii pozwala nam odnaleźć i przenieść do nowego, sprawnego BIOS-u Product Key z uszkodzonego wsadu - o ile jest tam zapisany i nie został nadpisany. Podobnie ma się rzecz z numerami seryjnymi, adresami MAC, danymi konfiguracyjnymi i najważniejszym - regionem ME.

programator bios

 

Bez odpowiedniego zaprogramowania ME Regionu, komputer nie będzie pracował jak należy. Objawy:

 • długie uruchamianie się systemu
 • wolna praca laptopa
 • głośno pracujący wentylator
 • samoistne wyłączanie się
 • nierozpoznane urządzenia w menedżerze urządzeń

To tylko niektóre z objawów źle zaprogramowanego ME Regionu.

 

Trzeba pamiętać, że wiele programów aktualizacyjnych zawiera tylko fragmenty wsadu potrzebnego do działania (tylko te, które są zmieniane w trakcie aktualizacji), poza tym często nie są one w sposób jawny przechowywane w paczce z programem, a zaszyte w pliku EXE. Aby przywrócić komputer do działania po niepowodzeniu aktualizacji oprogramowania układowego, konieczne jest posiadanie PEŁNEGO wsadu. Jako serwis z wieloletnim doświadczeniem, posiadamy bazę zgranych ze sprawnych płyt głównych obrazów BIOS i UEFI. Mamy także narzędzia i wiedzę, aby na podstawie częściowych obrazów odbudować działający wsad. Przeniesienie klucza licencyjnego Windows, czy zaprogramowanie ME Regionu także nie stanowi dla nas problemu.

bios programowanie erasing mx25l1606 w25q32 flash programator wgrywanie wsadu

bufor wsad bios uefi bin hex

Mając świadomość skomplikowania problemu naprawy komputera z uszkodzonym / niepoprawnie zaktualizowanym BIOS-em / UEFI, odradzamy próby wgrywania przypadkowych obrazów i nadpisywania pamięci FLASH BIOS, gdyż grozi to utratą klucza aktywacyjnego Windows, nadpisaniem UUID komputera, utratą MAC adresu karty sieciowej i utrudnia naprawę tak uszkodzonego laptopa w serwisie, co wydłuża czas naprawy.

Jeżeli komputer wykazuje któryś z opisanych objawów, bądź występują problemy po aktualizacji BIOS-u, zapraszamy na darmową diagnozę do siedziby Serwisu REPAIRED w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 132. Już w 15 minut zdiagnozujemy usterkę, a także określimy czas i koszt naprawy.

 

Kamera internetowa

Negatywne skutki zasłaniania kamerki internetowej

Do naprawy w serwisie Repaired trafił laptop Lenovo ThinkPad E560. Zgłoszona usterka była zupełnie inna - problem dotyczył zawieszania się laptopa pod obciążeniem. Zauważyliśmy jednak coś bardzo interesującego w trakcie diagnozy. Mianowicie, laptop posiada naklejoną na ramce matrycy ruchomą zasłonę kamery internetowej. Poprzez przesuwanie jej elementu można w zasłonić kamerę, a w razie potrzeby odsłaniać obiektyw. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem dla osób obawiających się o swoją prywatność. Nareszcie zaklejanie kamery plastrem, zalepianie taśmą izolacyjną, nalepkami, czy gumą do żucia (tak, mieliśmy taki przypadek), odeszło do lamusa. Czy aby na pewno?
Okazuje się, że nie zawsze wszystko działa idealnie jak w założeniach projektanta. Rozstaw mikrofonów umieszczonych w ramce matrycy symetrycznie względem kamery jest na tyle mały, że odsunięcie zasłonki kamery powoduje zasłonięcie jednego z mikrofonów. Odbija się to niekorzystnie na czułości i poziomie głośności w trakcie korzystania z mikrofonu. Rozmówca na Skype, czy w Messengerze może słyszeć nas gorzej. Pół biedy jeśli nasz mikrofon domyślnie ma wysoki poziom sygnału i słychać nas wciąż dobrze. Zdarzają się modele laptopów, gdzie nawet pomimo włączenia wzmocnienia mikrofonu na +20dB, sygnał jest niski (a dodatkowo zaszumiony w wyniku stosowania wysokiego wzmocnienia, które oprócz sygnału użytecznego, wzmacnia także szumy).
Warto dokładnie przyjrzeć się, czy w naszym przypadku tego rodzaju zaślepka kamery nie zasłoni mikrofonu i zdawać sobie sprawę, że usprawniając jedną rzecz, możemy zmniejszyć funkcjonalność innej.

Thinkpad e560 kamera zaslonieta zaklejonaLaptop notebook lenovo thinkpad czy zaklejac kamere mikrofon

 

 

 

Serwis Sony Vaio Warszawa

Możliwe szkodzenia obudowy laptopa - nieprawidłowy montaż

Niejednokrotnie w naszej karierze serwisowej spotykaliśmy się z uszkodzonymi laptopami po nieudanych próbach naprawy przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bez podstawowych umiejętności chociażby w demontażu i montażu laptopa, łatwo o spowodowanie dodatkowych uszkodzeń. Mogą być to uszkodzenia elektryczne na skutek spowodowanego przez nieuwagę zwarcia lub mechaniczne - najczęściej są to ułamane lub wyrwane z płyty głównej gniazda, np. złącze klawiatury czy złącze matrycy.

 

Szerzej o tym, co może pójść źle w trakcie samodzielnej naprawy, pisaliśmy tutaj:

https://repaired.pl/27-artykuly/77-jakie-bedy-mozna-popelnic-przy-naprawie-laptopa

 

Dziś słów kilka na temat uszkodzeń obudowy na skutek nieprawidłowego montażu laptopa, a konkretnie na skutek skręcenia obudowy laptopa przy użyciu śrubek nieprawidłowej długości lub ze zbyt dużą siłą. Uszkodzenie w większości przypadków kosmetyczne, ale estetów może przyprawić o szybsze bicie serca.

Laptop skręcony jest za pomocą śrubek o różnej długości i średnicy, a ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Przy skręcaniu laptopa łatwo o pomyłkę i po wkręceniu dłuższej śrubki w miejsce krótszej powstaje na obudowie wybrzuszenie, często nazywane też "grzybkiem". Miękka obudowa laptopa nie zawsze postawi odpowiednio duży opór, żeby w porę zorientować się, że coś robimy źle. Najczęściej efekty zostaną zauważone już po całkowitym skręceniu laptopa. Wygląda to jak na poniższych zdjęciach.

I tak jest to najłagodniejszy wymiar kary za roztargnienie przy serwisowaniu notebooka, bo może być znacznie gorzej:  zniszczenie gwintu, co nie jest trudne w miękkiej, plastikowej obudowie lub ułamanie słupka montażowego i wtedy skręcenie obudowy w ogóle nie będzie możliwe. A jeśli zdarzy się to w okolicy zawiasu, to przy każdym otwieraniu klapy,  obudowy górna i dolna będą się rozchodziły. Przekręcenie płyty głównej, klawiatury, touchpada czy innych podzespołów też jak najbardziej jest możliwe. Są to przypadki z reguły fatalne w skutkach - śruba wykonana z metalu, trafiając na ścieżki laminatu płyty głównej lub innego elementu, powoduje zwarcie, co może spowodować wyłączenie się urządzenia, spalenie podzespołów elektronicznych i samego laminatu. Wkręcenie śruby w touchpad w zasadzie oznacza konieczność jego wymiany.

Najlepiej do skręcania laptopa po naprawie używać wkrętaka dynamometrycznego ustawiając wartości sił dokręcania zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu - parametr wyrażony w niutonometrach (Nm).

Istotna jest także znajomość oznaczeń rozmiarów śrub stosowanych w laptopach. Na obudowach notebooków Toshiba można spotkać oznaczenia w rodzaju B8, F6. Te symbole mówią kolejno: B8 - śruba długości 8mm o łbie okrągłym, F6 - śruba o długości 6mm o łebku płaskim. Średnica jeśli nie jest podana, jest jednakowa dla wszystkich śrub. Niekiedy - u różnych producentów - czy to u HP, czy u Samsunga, Lenovo, itd, można napotkać na opis w rodzaju: M2.5X6 lub M2.5L6, co oznacza nic innego, jak śruba długości 6mm, średnicy 2,5mm. Stosowane w HP oznaczenie T (np. T8-M2.5XL6) oznacza, że śruba wymaga wkrętaka typu Torx w rozmiarze 8, ma 6mm długości i średnicę 2,5mm. Oznaczenia literowe stosowane przez firmy Dell, mówią o funkcji danej śruby - i tak D - display - matryca, H - Hard Drive - dysk twardy, P - palmrest - obudowa górna. W starszych komputerach IBM Thinkpad, długości śrub oznaczane był numerami, a na etykiecie na obudowie nadrukowane były obrazki śrubek pozwalające na ich dopasowanie. Najkrótsza oznaczona była jako 1. Najczęściej spotykane w laptopach śruby mają średnicę w przedziale od 2 do 3mm, natomiast długości wahają się od jednego do kilkunastu milimetrów - i tu właśnie trzeba bardzo uważać :)

 

sony vaio svf15 uszkodzona obudowa palmrest

Sony Vaio SVF152A29M

 

przekrcona rubka obudowa samsung np535u3c 11

Samsung NP535U3C

 

laptop asus x501u naprawa serwis palmrest

Asus X501

 

samsung NPR519 wymiana obudowy serwis laptopw warszawa

Samsung NP-R519

 

notebook samsung NP SA11 laptop naprawa

Samsung NP-SA11