ul. Grójecka 132/1A
02-390 Warszawa

Pn - Pt: 9:00 - 19:00
Sb: 9:00 - 14:00

Naprawa BIOS w laptopie

Naprawa BIOS / UEFI - programowanie BIOS w laptopie, wgrywanie BIOSu do laptopa po nieudanej aktualizacji

Do poprawnej pracy komputera wymagane jest oprogramowanie BIOS lub UEFI. Jest to program zawierający zestaw podstawowych funkcji umożliwiających inicjalizację urządzeń, zapewniający interfejs konfiguracyjny dla niektórych urządzeń, zapewniający warstwę pośredniczącą pomiędzy sprzętem, a systemem operacyjnym oraz pozwalający na wczytanie z urządzeń pamięci masowej systemu operacyjnego.

BIOS (od ang. Basic Input/Output System - Podstawowy System Wejścia/Wyjścia) i UEFI (Unified Extensible Firmware Interface - zunifikowany interfejs między systemem operacyjnym, a firmware) nie występują jednocześnie. UEFI jest następcą BIOS-u. Ich funkcje są zbliżone. Oprogramowanie najczęściej przechowywane jest w dedykowanym układzie scalonym, pamięci FLASH, w obudowie o 8 wyprowadzeniach (SO-8, SOP-8, SOIC-8), komunikującym się z wykorzystaniem interfejsu SPI (2 synchroniczne linie danych DI, DO, linia zegarowa CLK, zasilanie i dodatkowe linie kontrolne/konfiguracyjne). Układ pamięci oprócz wsadu BIOS, zawiera nierzadko odpowiednio rozlokowane obszary zawierające oprogramowanie EC, oprogramowanie układu Ethernet, ME Region, klucze, numery i informacje konfiguracyjne i wiele innych danych. Połączony jest zależnie od platformy z kontrolerem EC (KBC) lub chipsetem.

kosc bios plyta glowna laptopa serwis

Kość BIOS na płycie głównej laptopa

 

Podobnie wygląda kwestia usterek związanych z niepoprawnym, czy uszkodzonym firmware (ang. oprogramowanie sprzętowe, w jego definicję wpisuje się BIOS i UEFI). Należy zdać sobie sprawę, że bez poprawnie działającego oprogramowania BIOS / UEFI, komputer jest jedynie zlepkiem połączonych i zasilanych podzespołów i układów. Nie jest w stanie zainicjalizować urządzeń, przeprowadzić procedury POST (Power On Self Test), zarządzać zasilaniem, a tym bardziej załadować bootloader pozwalający na wczytanie systemu operacyjnego. Nadpisanie, błąd w zapisanych w kości pamięci danych, uszkodzony ME Region, czy wgranie niepoprawnego wsadu BIOS / EFI może powodować następujące symptomy:

 • Komputer nie włącza się
 • Czarny ekran
 • Komputer wyłącza się po czasie
 • Wentylator pracuje na maksymalnych obrotach
 • Komputer zawiesza się na logo producenta
 • Czarny ekran przez kilkadziesiąt sekund po włączeniu przed pojawieniem się loga producenta
 • Nie można wejść do BIOS
 • Nie działa klawiatura
 • Po włączeniu brak obrazu, świecą się przypadkowe diody (HDD, Caps lock, Power, Wi-Fi, Num Lock)
 • Komputer emituje sygnały dźwiękowe
 • Wolna praca komputera po aktualizacji BIOS
 • Komputer nie włącza się po aktualizacji BIOS

 

Warto wiedzieć, że aktualizacja BIOS z użyciem dedykowanego narzędzia ze strony producenta jest procedurą niosącą z sobą ryzyko uszkodzenia komputera. Choć narzędzia takie zapobiegają przed wgraniem nieodpowiedniego dla danego komputera wsadu i sprawdzają, czy bateria laptopa jest naładowana i podłączony jest zasilacz, zdarza się, że w trakcie aktualizacji następuje błąd. Niekiedy wynika to z usterki pamięci FLASH, nieraz jest zdarzeniem losowym. Tak, czy inaczej, w trakcie programowania BIOS-u, pamięć jest wpierw czyszczona, w związku z czym w przypadku niepoprawnego, czy niekompletnego zaprogramowania, komputer najprawdopodobniej nie uruchomi się.

Jeszcze bardziej niebezpiecznym procesem jest próba wgrania BIOS-u modowanego, czy nieoficjalnego. Wiąże się to najczęściej z wymuszeniem wgrania obrazu nie przeznaczonego dla danej platformy. Pominięcie kontroli zgodności wersji przy braku pewności, że płyta główna naszego komputera to na 100% model, dla którego ktoś wykonał modyfikację (w obrębie jednego modelu laptopa może występować kilka różnych płyt głównych z różnymi, niezgodnymi BIOS-ami), to najlepsza droga do sprawienia, że komputer nie włączy się.

Jeżeli po aktualizacji BIOS / EFI, komputer nie włącza się, może nie być możliwości wgrania poprawnej wersji BIOS bez konieczności wylutowania pamięci FLASH i użycia programatora. Za pomocą programatora można wgrać poprawny obraz BIOS, lecz trzeba pamiętać o tym, że z uszkodzonego obrazu trzeba wydobyć klucz produktu Windows. Znajduje się on w różnych miejscach, zależnie od modelu komputera. Doświadczenie w tej kwestii pozwala nam odnaleźć i przenieść do nowego, sprawnego BIOS-u Product Key z uszkodzonego wsadu - o ile jest tam zapisany i nie został nadpisany. Podobnie ma się rzecz z numerami seryjnymi, adresami MAC, danymi konfiguracyjnymi i najważniejszym - regionem ME.

programator bios

 

Bez odpowiedniego zaprogramowania ME Regionu, komputer nie będzie pracował jak należy. Objawy:

 • długie uruchamianie się systemu
 • wolna praca laptopa
 • głośno pracujący wentylator
 • samoistne wyłączanie się
 • nierozpoznane urządzenia w menedżerze urządzeń

To tylko niektóre z objawów źle zaprogramowanego ME Regionu.

 

Trzeba pamiętać, że wiele programów aktualizacyjnych zawiera tylko fragmenty wsadu potrzebnego do działania (tylko te, które są zmieniane w trakcie aktualizacji), poza tym często nie są one w sposób jawny przechowywane w paczce z programem, a zaszyte w pliku EXE. Aby przywrócić komputer do działania po niepowodzeniu aktualizacji oprogramowania układowego, konieczne jest posiadanie PEŁNEGO wsadu. Jako serwis z wieloletnim doświadczeniem, posiadamy bazę zgranych ze sprawnych płyt głównych obrazów BIOS i UEFI. Mamy także narzędzia i wiedzę, aby na podstawie częściowych obrazów odbudować działający wsad. Przeniesienie klucza licencyjnego Windows, czy zaprogramowanie ME Regionu także nie stanowi dla nas problemu.

bios programowanie erasing mx25l1606 w25q32 flash programator wgrywanie wsadu

bufor wsad bios uefi bin hex

Mając świadomość skomplikowania problemu naprawy komputera z uszkodzonym / niepoprawnie zaktualizowanym BIOS-em / UEFI, odradzamy próby wgrywania przypadkowych obrazów i nadpisywania pamięci FLASH BIOS, gdyż grozi to utratą klucza aktywacyjnego Windows, nadpisaniem UUID komputera, utratą MAC adresu karty sieciowej i utrudnia naprawę tak uszkodzonego laptopa w serwisie, co wydłuża czas naprawy.

Jeżeli komputer wykazuje któryś z opisanych objawów, bądź występują problemy po aktualizacji BIOS-u, zapraszamy na darmową diagnozę do siedziby Serwisu REPAIRED w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 132. Już w 15 minut zdiagnozujemy usterkę, a także określimy czas i koszt naprawy.

 

Kamera internetowa

Negatywne skutki zasłaniania kamerki internetowej

Do naprawy w serwisie Repaired trafił laptop Lenovo ThinkPad E560. Zgłoszona usterka była zupełnie inna - problem dotyczył zawieszania się laptopa pod obciążeniem. Zauważyliśmy jednak coś bardzo interesującego w trakcie diagnozy. Mianowicie, laptop posiada naklejoną na ramce matrycy ruchomą zasłonę kamery internetowej. Poprzez przesuwanie jej elementu można w zasłonić kamerę, a w razie potrzeby odsłaniać obiektyw. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem dla osób obawiających się o swoją prywatność. Nareszcie zaklejanie kamery plastrem, zalepianie taśmą izolacyjną, nalepkami, czy gumą do żucia (tak, mieliśmy taki przypadek), odeszło do lamusa. Czy aby na pewno?
Okazuje się, że nie zawsze wszystko działa idealnie jak w założeniach projektanta. Rozstaw mikrofonów umieszczonych w ramce matrycy symetrycznie względem kamery jest na tyle mały, że odsunięcie zasłonki kamery powoduje zasłonięcie jednego z mikrofonów. Odbija się to niekorzystnie na czułości i poziomie głośności w trakcie korzystania z mikrofonu. Rozmówca na Skype, czy w Messengerze może słyszeć nas gorzej. Pół biedy jeśli nasz mikrofon domyślnie ma wysoki poziom sygnału i słychać nas wciąż dobrze. Zdarzają się modele laptopów, gdzie nawet pomimo włączenia wzmocnienia mikrofonu na +20dB, sygnał jest niski (a dodatkowo zaszumiony w wyniku stosowania wysokiego wzmocnienia, które oprócz sygnału użytecznego, wzmacnia także szumy).
Warto dokładnie przyjrzeć się, czy w naszym przypadku tego rodzaju zaślepka kamery nie zasłoni mikrofonu i zdawać sobie sprawę, że usprawniając jedną rzecz, możemy zmniejszyć funkcjonalność innej.

Thinkpad e560 kamera zaslonieta zaklejonaLaptop notebook lenovo thinkpad czy zaklejac kamere mikrofon

 

 

 

Serwis Sony Vaio Warszawa

Możliwe szkodzenia obudowy laptopa - nieprawidłowy montaż

Niejednokrotnie w naszej karierze serwisowej spotykaliśmy się z uszkodzonymi laptopami po nieudanych próbach naprawy przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Bez podstawowych umiejętności chociażby w demontażu i montażu laptopa, łatwo o spowodowanie dodatkowych uszkodzeń. Mogą być to uszkodzenia elektryczne na skutek spowodowanego przez nieuwagę zwarcia lub mechaniczne - najczęściej są to ułamane lub wyrwane z płyty głównej gniazda, np. złącze klawiatury czy złącze matrycy.

 

Szerzej o tym, co może pójść źle w trakcie samodzielnej naprawy, pisaliśmy tutaj:

https://repaired.pl/27-artykuly/77-jakie-bedy-mozna-popelnic-przy-naprawie-laptopa

 

Dziś słów kilka na temat uszkodzeń obudowy na skutek nieprawidłowego montażu laptopa, a konkretnie na skutek skręcenia obudowy laptopa przy użyciu śrubek nieprawidłowej długości lub ze zbyt dużą siłą. Uszkodzenie w większości przypadków kosmetyczne, ale estetów może przyprawić o szybsze bicie serca.

Laptop skręcony jest za pomocą śrubek o różnej długości i średnicy, a ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Przy skręcaniu laptopa łatwo o pomyłkę i po wkręceniu dłuższej śrubki w miejsce krótszej powstaje na obudowie wybrzuszenie, często nazywane też "grzybkiem". Miękka obudowa laptopa nie zawsze postawi odpowiednio duży opór, żeby w porę zorientować się, że coś robimy źle. Najczęściej efekty zostaną zauważone już po całkowitym skręceniu laptopa. Wygląda to jak na poniższych zdjęciach.

I tak jest to najłagodniejszy wymiar kary za roztargnienie przy serwisowaniu notebooka, bo może być znacznie gorzej:  zniszczenie gwintu, co nie jest trudne w miękkiej, plastikowej obudowie lub ułamanie słupka montażowego i wtedy skręcenie obudowy w ogóle nie będzie możliwe. A jeśli zdarzy się to w okolicy zawiasu, to przy każdym otwieraniu klapy,  obudowy górna i dolna będą się rozchodziły. Przekręcenie płyty głównej, klawiatury, touchpada czy innych podzespołów też jak najbardziej jest możliwe. Są to przypadki z reguły fatalne w skutkach - śruba wykonana z metalu, trafiając na ścieżki laminatu płyty głównej lub innego elementu, powoduje zwarcie, co może spowodować wyłączenie się urządzenia, spalenie podzespołów elektronicznych i samego laminatu. Wkręcenie śruby w touchpad w zasadzie oznacza konieczność jego wymiany.

Najlepiej do skręcania laptopa po naprawie używać wkrętaka dynamometrycznego ustawiając wartości sił dokręcania zgodnie z zaleceniami producenta sprzętu - parametr wyrażony w niutonometrach (Nm).

Istotna jest także znajomość oznaczeń rozmiarów śrub stosowanych w laptopach. Na obudowach notebooków Toshiba można spotkać oznaczenia w rodzaju B8, F6. Te symbole mówią kolejno: B8 - śruba długości 8mm o łbie okrągłym, F6 - śruba o długości 6mm o łebku płaskim. Średnica jeśli nie jest podana, jest jednakowa dla wszystkich śrub. Niekiedy - u różnych producentów - czy to u HP, czy u Samsunga, Lenovo, itd, można napotkać na opis w rodzaju: M2.5X6 lub M2.5L6, co oznacza nic innego, jak śruba długości 6mm, średnicy 2,5mm. Stosowane w HP oznaczenie T (np. T8-M2.5XL6) oznacza, że śruba wymaga wkrętaka typu Torx w rozmiarze 8, ma 6mm długości i średnicę 2,5mm. Oznaczenia literowe stosowane przez firmy Dell, mówią o funkcji danej śruby - i tak D - display - matryca, H - Hard Drive - dysk twardy, P - palmrest - obudowa górna. W starszych komputerach IBM Thinkpad, długości śrub oznaczane był numerami, a na etykiecie na obudowie nadrukowane były obrazki śrubek pozwalające na ich dopasowanie. Najkrótsza oznaczona była jako 1. Najczęściej spotykane w laptopach śruby mają średnicę w przedziale od 2 do 3mm, natomiast długości wahają się od jednego do kilkunastu milimetrów - i tu właśnie trzeba bardzo uważać :)

 

sony vaio svf15 uszkodzona obudowa palmrest

Sony Vaio SVF152A29M

 

przekrcona rubka obudowa samsung np535u3c 11

Samsung NP535U3C

 

laptop asus x501u naprawa serwis palmrest

Asus X501

 

samsung NPR519 wymiana obudowy serwis laptopw warszawa

Samsung NP-R519

 

notebook samsung NP SA11 laptop naprawa

Samsung NP-SA11

 

 

Co robić po zalaniu laptopa

Jak postępować w przypadku zalania laptopa

W kilku punktach postaraliśmy się streścić co należy zrobić w przypadku zalania laptopa aby maksymalnie zwiększyć jego szanse na przeżycie. Co ważne - opisaliśmy również czego nie robić. Z pozoru dość logiczne pomysły w zastosowaniu mogą okazać się fatalne w skutkach, a nasz ulubiony laptop będzie nadawał się tylko na złom. Rady choć dotyczą laptopów mogą również znaleźć zastosowanie w przypadku zalania innej elektroniki. Należy jednak mieć na uwadze, że żadne z tych działań nie zastąpią wizyty w profesjonalnym serwisie komputerowym, a opisane poniżej kroki mają na celu tylko zminimalizowanie szkód spowodowanych ingerencją cieczy.

 

1. Odłącz zasilanie

Tak szybko jak to możliwe należy wyłączyć komputer i odłączyć zasilacz. Jeśli jest taka możliwość należy wyjąć również baterię. Szybkie odcięcie zasilania zminimalizuje wystąpienie uszkodzenia płyty głównej na skutek  zwarcia i korozji elektrolitycznej. Zawarte w cieczy zanieczyszczenia sprawiają, że roztwór taki jest przewodnikiem. Przepływ prądu przy podłączonym zasilaczu, czy baterii, powoduje bardzo szybkie zniszczenie ścieżek i elementów, co przy dłuższym narażeniu na wspomniane warunki, dyskwalifikuję płytę główną z naprawy. Im szybciej odłączymy urządzenie od zasilania, tym będą mniejsze straty. Coraz częściej producenci laptopów zabudowują baterię w środku laptopa i nie da się jej wyjąć bez użycia narzędzi. W takim przypadku jak najszybciej należy zgłosić się do serwisu. Czas odgrywa tu kluczową rolę.

zalana pyta gwna laptopa serwis warszawa

 

2. Wytrzyj pozostałości cieczy

Wytrzyj płyn z obudowy papierowym ręcznikiem. Jeśli ciecz została wylana na klawiaturę, otwórz klapę matrycy i połóż laptopa klawiaturą do dołu i analogicznie jeśli laptop został zamoczony od spodu, pozostaw laptopa w neutralnej pozycji i otwórz klapę aby ciecz mogła swobodnie parować. W ten sposób część cieczy wypłynie i nie będzie wnikać dalej do wnętrza laptopa. Zalecamy ostrożność w manewrowaniu zalanym laptop aby płyn nie ściekał w jeszcze suche fragmenty laptopa i nie uszkodził kolejnych komponentów np. matrycy lcd.

 

3. Nie używaj ciepła

Nigdy nie należy suszyć laptopa strumieniem gorącego powietrza czyli np. suszarką do włosów. Niejednokrotnie widzieliśmy laptopy z pofalowaną obudową i przytopioną klawiaturą. Ryzyko stopienia plastikowych elementów jest zbyt duże, a korzyść z takiego suszenia niewielka. W ten sposób wysuszymy laptopa tylko z zewnątrz. Nawet w przypadku niewielkich zalań, wilgoć na płycie może utrzymywać się przez wiele dni. Nie kładziemy też laptopa na grzejnik, do piekarnika czy na słońce. Zdarza się że nasi Klienci wyjmują pojedyncze klawisze chcąc dotrzeć do klawiatury. Nie warto. W ten sposób i tak nie dostaniemy się do środka klawiatury, a przy uszkodzeniu zaczepów klawiszy czy mechanizmów nożycowych konieczna będzie wymiana całej klawiatury.

uszkodzona stopiona klawiatura laptopa

 

4. Czy używać ryżu?

Pisząc krótko - nie. To prawda, że ryż absorbuje wilgoć ale skuteczność suszenia laptopa za pomocą ryżu raczej będzie znikoma. Parowanie cieczy ze środka laptopa jest mocno utrudnione przez obudowę, ryżu trzeba byłoby mieć naprawdę dużo aby zasypać nim całego laptopa i koniecznie wszystko szczelnie zamknąć aby ryż nie pobierał wilgoci z otoczenia. Poza tym wilgotny ryż dostanie się pod przyciski klawiatury i w złącza gdzie przy próbie włączenia laptopa może wywołać zwarcie lub po prostu uszkodzić je mechanicznie. Należy zdać sobie sprawę, że parowanie cieczy to kwestia godzin, a jeśli dostanie się w szczeliny i pod folie izolacyjne na płycie głównej, trwa to wiele dni. Ryż niczego nie przyspieszy, a w tym czasie na płycie głównej rozwinie się korozja.

 

5. Czy próbować włączać laptopa?

I tu odpowiedź znowu brzmi: "Nie". Nie powinno się włączać laptopa bez wcześniejszej konsultacji z serwisantem. Często zgłaszają się do nas Klienci, którzy po zalaniu laptopa odkładają go gdzieś na grzejnik lub w inne ciepłe miejsce i na drugi dzień - myśląc, że już wysechł - podejmują próbę włączenia komputera. Laptop włącza się i na pozór wygląda, że wszystko jest w porządku ale po kilkunastu/kilkudziesięciu minutach wyłącza się i już więcej się nie włącza. Po rozkręceniu notebooka w serwisie okazuje się że na płycie głównej wciąż jest wilgoć i na skutek zwarcia i elektrolizy uszkodzeniu uległa płyta główna. Należy pamiętać, że laptop może się włączyć nawet gdy na płycie głównej jest jeszcze wilgoć. Ciecz może znajdować się w obszarach, gdzie prąd elektryczny płynie dopiero po włączeniu laptopa. Uruchamiając komputer, na własne życzenie doprowadzamy do uszkodzenia płyty głównej, którą w przypadku nieuruchamiania laptopa, wystarczyłoby wymyć w myjce ultradźwiękowej i osuszyć.

zalany laptop woda na pycie gwnej

 

6. Wizyta w serwisie

Ta jest konieczna nawet jeśli laptop działa, a ingerencja cieczy była niewielka. Jak pisaliśmy w poprzednich punktach, wilgoć wewnątrz laptopa może utrzymywać się przez długi czas, próby jego suszenia domowymi sposobami są nieefektywne, a użytkowanie laptopa w tym stanie może okazać się katastrofalne w skutkach. Wielokrotnie wspomnieliśmy o możliwości uszkodzenia płyty głównej laptopa ale uszkodzeniu mogą ulec też inne komponenty jak: klawiatura, touchpad, karta sieciowa, dysk czy matryca lcd. Matryca lcd nawet jeśli nie została zalana może z czasem zaparować, a po odparowaniu pozostaną widoczne zacieki.

 

 

Procedura naprawy

 • 1-darmowa-diagnoza-i-wycena-naprawa-laptopow.png
 • 2-kosztorys-naprawy-laptopa-warszawa.png
 • 3-szybka-naprawa-laptopa-warszawa.png
 • 4-testy-po-naprawie-serwis-warszawa.png
 • 5-kontakt-z-klientem-naprawa-notebook.png
 • 6-gwarancja-na-naprawe-laptop-serwis.png