slider repaired 2

ul. Grójecka 132/1A
02-390 Warszawa

Pn - Pt: 9:00 - 19:00
Sb: 10:00 - 14:00

Wymiana baterii RTC w laptopie - Serwis laptopów Toshiba

Nie każdy wie, że w laptopie oprócz głównej baterii znajduje się jeszcze jedna mała bateria. Jest to bateria RTC, przez naszych Klientów często nazywana pastylką. RTC to skrót od Real Time Clock, czyli zegar czasu rzeczywistego. Bateria ta służy do podtrzymywania ustawień BIOS-u, a także daty i godziny. Co się stanie jeśli bateria RTC się rozładuje? Pojawią się problemy z uruchamianiem laptopa, data i godzina będą się resetowały każdorazowo po wyłączeniu laptopa, pojawią się problemy z certyfikatami bezpieczeństwa w przeglądarce internetowej, trudności z wejściem na stronę banku czy poczty e-mail lub po włączeniu komputera wyświetli się komunikat "RTC battery is low" lub "CMOS Checksum Error".

Jeden z tych błędów widoczny jest na zdjęciach poniżej w tytułowym laptopie Toshiba Satellite C55-A-1GJ. W takim przypadku pozostaje wymiana baterii na nową i ponowna konfiguracja ustawień BIOS. Najczęściej po tej operacji problemy ustępują, jednak nie zawsze. W przypadku uszkodzenia obwodu RTC / CMOS problem robi się bardziej złożony i do usunięcia usterki potrzebna będzie specjalistyczna wiedza z zakresu napraw płyt głównych. Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej w artykule pt: "Usterka obwodu RTC / CMOS - objawy i naprawa"

Mimo, że wymiana baterii RTC może wydawać się prostą czynnością, wiąże się jednak z demontażem laptopa i aby uniknąć dodatkowych problemów radzimy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu komputerowego.

Jeśli w Twoim laptopie występują wyżej opisane problemy, zapraszamy na darmową diagnozę i wycenę naprawy już w 15 minut.

rtc battery is low Toshiba Satellite C55 A 1GJ

rtc error wymiana baterii rtc w laptopie

 

e-max.it: your social media marketing partner